Naukowcy potwierdzają! Asteroida Aphosis uderzy w Ziemię

Asteroida. Foto: YouTube
Asteroida. Foto: YouTube

Choć wcześniej wykluczono takie ryzyko – według nowych wyliczeń asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi m.in. w 2068 r., może wejść na kolizyjny tor. To dlatego, że nierównomiernie emituje ciepło, co nieznacznie zmienia tor jej lotu.

Apophis to 300-metrowa asteroida, która w najbliższych dekadach zbliży się do Ziemi dwa razy. Po raz pierwszy będzie to w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Wówczas będzie ją można dostrzec nawet gołym okiem, ponieważ przekroczy orbitę satelitów telekomunikacyjnych. Dotychczasowe wyliczenia wykluczają jej zderzenie z Ziemią.

Podobnie mówiono o kolejnym zbliżeniu do planety, które ma nastąpić w 2068 roku.

Badacze z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory oznajmili jednak ostatnio, że przy drugim spotkaniu z Ziemią może dojść do kolizcji.

Do takich wniosków doszli po wykryciu na asteroidzie tzw. efektu Jarkowskiego. Naukowcy mówią, że w związku z nierównomiernym wypromieniowywaniem ciepła przez kosmiczny obiekt – powstaje bardzo słaba siła, która jednak wpływa na tor jego lotu.

„Przez jakiś czas sądziliśmy, że uderzenie w Ziemię nie jest możliwe w czasie zbliżenia w 2029 roku” – podkreśla autor odkrycia dr Dave Tholen. – „Nowe obserwacje wykonane na początku tego roku z pomocą teleskopu Subaru były jednak na tyle dokładne, aby uwidocznić efekt Jarkowskiego na asteroidzie Apophis. Pokazują one, że asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 roku wchodził w grę”.

Badanie zaprezentowano w trakcie wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Division for Planetary Sciences American Astronomical Society. Prowadzone są też kolejne obserwacje i analizy, aby potwierdzić lub zaprzeczyć nowym wnioskom. Według naukowców ewentualne ryzyko kolizji zostanie dobrze poznane na długo przed 2068 rokiem.

10 KOMENTARZE

 1. Nie uderzy! ZIEMIA jest chroniona Rozumem, który tak poustawiał planety i Księżyc, że możemy czuć się bezpieczni. Gdyby kto zainteresował się, to planety wokół Słońca rozmieszczone są wbrew prawom fizyki, no korzystnie dla Ziemi.

  • :) Zamiast Nasz-ego dziennik-a poczytaj sobie dla odmiany trochę o historii walenia asteroid w Ziemię. W necie są nawet zdjęcia kraterów powstałych po walnięciu.
   A co powiesz nt tsunami np tym z 2004 – 294 tys. zabitych, jak rozumiem „Rozum” nie chroni ludzi, tylko ziemię? :)))

    • Aha. To nie wszechmocny „Rozum” (lub przyroda, jak kto woli) wywołał tsunami, tylko sowiecka (lub inna) bomba atomowa…:) Rozumiem, że wszystkie inne tsunami w historii, nawet te sprzed paru setek lat, to też sprawka bomb atomowych. A tak poza tym, wszyscy zdrowi? :))) (polecam: wikipedia.org/wiki/Tsunami)

 2. no to powiedzcie wariatom,ze szczepionki nie beda im potrzebnei na nich nie zarobia,klimat tez moga sobie w tylek wsadzic,bo nastapi calkiem inna wersja ,,pogodowa,,.

 3. Nie ma możliwości aby ci pseudonaukowcy uwzględnili wszystkie czynniki wpływające na orbitę małej asteroidy.
  Dlatego pieprzyć że coś MOŻE się wydarzyć – może każdy, ale dyplom ma to niby uwiarygodnić. Wiadomo, za 45 lat nikt o tym nie będzie przeciez pamiętał.
  Darmozjady mogłyby się zająć opracowaniem efektywnego pozyskiwania i magazynowania energii (głównie elektrycznej), a nie marnują publiczną kasę na jakieś pierdoły…

 4. Po jaki grom straszycie ludzi? Robicie to samo co stacje, na które tak ochoczo nadajecie. Treść nagłówka żenująca w odniesieniu do treści artykułu.

 5. Cała energia dostępna ludzkości pochodzi z gigantycznego reaktora termojądrowego który opatrzność rozpaliła na pożytek ludzkości, niewielkie zasoby uwięziła również w skorupie zamieszkałej planety. CDN

 6. CDN
  Nie ma żadnej potrzeby magazynowania (to już zostało zrobione przez siłę od ludzkości mądrzejszą) czegokolwiek tak samo nie ma sensu wydziwianie o jakiejś tam ekologicznej energii, klimacie, końcu zasobów. Wszystko jest ekologiczne bo pochodzi z tego samego atomowego źródła, wystarczy zasobów na kilka miliardów lat co najmniej.
  Nie jest niestety pewne czy wystarczy ludzkiego rozumu by ten czas wykorzystać, wątpię….
  Ludzie nazwali się rozumnymi niestety na wyrost.

Comments are closed.