Wybory w USA. Odnajdują się kolejne głosy, które zbliżają Trumpa do Bidena

Donald Trump. Foto: PAP/Newscom
Donald Trump. Foto: PAP/Newscom

W trakcie ponownego przeliczania głosów w hrabstwie Fayette w Georgii znaleziono we wtorek 2755 kart wyborczych, których wcześniej nie uwzględniono w rezultatach. To kolejny taki pakiet – w poniedziałek ponad 2,6 tys. podobnych głosów odkryto w hrabstwie Floyd.

Wśród odnalezionych głosów większość była oddana na prezydenta USA Donalda Trumpa. Uwzględniając nowo odnalezione karty przewaga Demokraty Joe Bidena nad Republikaniem stopniała w Georgii do mniej niż 13 tys. głosów.

Władze stanowe twierdzą, że pracownicy komisji w hrabstwa Fayette za pierwszym razem nie przesłali głosów zapisanych na karcie pamięci.

Podobną pomyłkę wykryto w poniedziałek w hrabstwie Floyd w pobliżu Atlanty. Dotyczyła ona ponad 2,6 tys. głosów. Tam również większość głosów była oddana na Trumpa.

Oba przypadki to największe dotychczas wykryte nieprawidłowości przy ponownym przeliczaniu głosów w Georgii. W innych hrabstwach stanu rezultaty są niemal identyczne jak przy pierwszym zliczaniu.

Procedura wyborczego audytu zakończy się zgodnie z planem w środę czasu miejscowego.

Wyniki zostaną natychmiast upublicznione na stronie internetowej, która zawiera elektroniczne tabele, zeskanowane zestawienia i dokumentację uzupełniającą – zapowiada Gabriel Sterling, dyrektor wyborczy w Georgii.

Certyfikacja wyniku przez władze stanowe powinna odbyć się do piątku.

Przy pierwszym przeliczeniu w Georgii przewagę ponad 14 tys. głosów miał Biden. Wygrana tu 78-letniego byłego wiceprezydenta USA – której potwierdzenie spodziewane jest po ponownym przeliczeniu głosów – to największa niespodzianka tych wyborów. W Georgii Demokrata w wyborach prezydenckich nie triumfował od 1992 roku.

2 KOMENTARZE

  1. dziwne, że te pomyłki są na korzyść bideta, a na korzyść trampka jakieś pojedyncze przypadki – nagłaśniane jakby nie chodziło o 1 głos, a tysiące.

  2. Statystycznie w odnalezionych kartach powinna być podobna proporcja jak z wszystkich. Na tym przecież bazują prognozy wskazujące na błąd statystyczny do 2%. Zresztą dla Polski i tak nie ma to żadnego znaczenia, bo to tylko igrzyska dla plebsu tak jak i u nas.

Comments are closed.