„Chiny są rozgniewane. Jeśli robisz z Chin wroga, Chiny będą wrogiem”

Komunistyczna flaga/fot. ilustracyjne/fot. Dominik Cwikłaⓒ
Komunistyczna flaga/fot. ilustracyjne/fot. Dominik Cwikłaⓒ

Pekin oskarża australijski rząd o prowadzenie „nieprzyjaznej i antagonistycznej” polityki wobec Chin. Niepokojące informacje przekazały w środę australijskie media.

Dokument sporządzony przez chińskie władze zawiera bardzo surową ocenę poczynań australijskiego rządu. Został on przekazany dziennikarzom „Nine News”, „The Sydney Morning Herald” i „The Age”.

Dokumentacja zawiera 14 zarzutów wobec władz w Australii. Według Pekinu think-tank Australian Strategic Policy Institute posługuje się antychińską narracją.

Oskarżenia dotyczą też stanowiska w sprawie Tajwanu, Sinciangu i Hongkongu.

W przekazie poinformowano też o działaniu przeciwko chińskim dziennikarzom oraz anulowania ich wiz. Poza tym Pekin wini też Australię, że ta zablokowała możliwość uczestnictwa Huawei w budowie sieci 5G i zablokowanie 10 chińskich inwestycji w sektorze infrastruktury, uprawy i hodowli zwierząt.

Pekin odrzuca także oskarżenia o atak hakerski czy krytykę w kontekście epidemii koronawirusa ze strony Australii.

Również rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Zhao Lijiana obwinia Canberrę  za znaczne pogorszenie się relacji bilateralnych.

„Strona australijska powinna poważnie się nad tym zastanowić, zamiast uchylać się od winy i uchylać się od odpowiedzialności” – powiedział Zhao.

„Chiny są rozgniewane. Jeśli robisz z Chin wroga, Chiny będą wrogiem” – skomentował ostro anonimowy dyplomata, odnosząc się do dokumentu sporządzonego przez Pekin.

Znaczenie pogorszenie relacji chińsko-australijskich jest skutkiem nieporozumień dotyczących geostrategii. Australia coraz częściej w sporach opowiada się po stronie Japonii, USA czy Indii.

We wtorek premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią.

2 KOMENTARZE

  1. cały w tym pic że komunistyczna się nazywać a być zaawansowqanym kapitalizmem z hiperhiperkontrolą całego kraju każdego człowieka …..toteż znasz z ich znaków (alfabet/słowa)tylko te co masz znać reszta dla wtajemniczonych tak jest już ponad 4000 lat

Comments are closed.