Wybito wszystkie norki, bo koronawirus. Także te zdrowe, wbrew prawu

Norka amerykańska. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: wikimedia
Norka amerykańska. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: wikimedia

Pochodząca z ferm norek nowa mutacja koronawirusa, tzw. klaster 5, prawdopodobnie wyginęła – uważa duńskie ministerstwo zdrowia, powołując się na opinię państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut.

Według Statens Serum Institut ostatni przypadek infekcji wywołanej nowym wariantem koronawirusa odnotowano w Danii w połowie września.

Jak poinformowano, od tego czasu wybito wszystkie norki na fermach w Jutlandii Północnej, gdzie wykryto pierwsze przypadki nowej mutacji.

Zdaniem duńskich epidemiologów mogła ona zagrozić skuteczności przyszłej szczepionki przeciw Covid-19.

Jednocześnie, jak wskazano, wśród ludności Jutlandii Północnej spada liczba zakażeń innymi mutacjami koronawirusa pochodzącymi od norek. Wcześniej informowano, że w ciągu tygodnia Covid-19 potwierdzono je u 200 pracowników ferm.

„W związku z tym większość lokalnych restrykcji w siedmiu gminach północnej Jutlandii zostanie złagodzona” – głosi komunikat ministerstwa zdrowia.

Od czwartku stopniowo mieszkańcy tego zamkniętego od 5 listopada regionu znów będą mogli korzystać z transportu publicznego oraz przemieszczać się do innych regionów. Od 23 listopada powróci tradycyjne nauczanie w szkołach.

Dania. Minister do dymisji

Pojawienie się na duńskich fermach koronawirusa, w tym jego niebezpiecznego wariantu, wpłynęło na decyzję premier Danii Mette Frederiksen o wybiciu wszystkich norek w kraju, bez względu na to, czy są chore czy zdrowe.

Okazało się, że decyzja nie ma podstaw prawnych, w związku z czym do dymisji podał się minister ds. żywności Mogens Jensen. Jeszcze jesienią rząd chce jednak uchwalić ustawę pozwalającą na uśmiercenie wszystkich norek.

3 KOMENTARZE

  1. „w ciągu tygodnia Covid-19 potwierdzono je u 200 pracowników ferm” – czy pracowników też wybito?

    Że im się to nie kłóci z „ochroną planety”… Wiem, mniej CO2, w takim razie jeszcze tylko „parę” miliardów zwierzątek i 3/4 ludzkości…

Comments are closed.