Azerowie niszczą dziedzictwo Ormian i zabytki cywilizacji chrześcijańskiej [FOTO]

Katedra w Suszi Fot. Twitter

Jeanne der Agopian, zastępca dyrektora ds. Komunikacji organizacji SOS dla Chrześcijan Oprientu bije na alarm. Ofiarą konfliktu o Górski Karabach staje się armeńskie dziedzictwo kulturowe.

Część Górskiego Karabachu dostała się pod kontrolę sił turecko-azerbejdżańskich. Agopian mówi, że należy się obawiać najgorszego jeśli chodzi o chrześcijańskie dziedzictwo religijne, ale i całe dziedzictwo kulturowe Armenii. Padły nawet słowa o „ludobójstwie kulturowym”, czyli usuwaniu śladów.

Agopian przypomina, że ludobójstwu Ormian w 1915 r., towarzyszyło właśnie ludobójstwo kulturowe, które zacierało ślady tysiącletniej obecności Ormian w Azji Mniejszej. W zachodniej Armenii było 2300 ormiańskich kościołów i klasztorów. Zostały 34, w tym 6 w Anatolii.

Ze 150 kościołów i klasztorów, które znajdowały się wokół jeziora Van, pozostał tylko kościół Świętego Krzyża w Aghtamar. Los ormiańskiego dziedzictwa Nachiczewanu, enklawy azerbejdżańskiej położonej między Turcją, Iranem i Armenią, może zapowiadać, co stanie się z wieloma kościołami, klasztorami i chaczkarami w regionie Górskiego Karabachu.

89 średniowiecznych kościołów zostało tam zrównanych z ziemią, 5480 chaczkar i 22 700 grobów zostało zniszczonych przez Azerbejdżan. Zburzono też największy cmentarz z ormiańskimi chaczkarami w Dżulfie.

Takie ręcznie rzeźbione stele mogą osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Są zdobione na różne sposoby stylizowanym krzyżem ormiańskim. Wszystkie są wyjątkowe. W tradycji ormiańskiej są one używane do wyprowadzenia zmarłego podczas Zmartwychwstania w dniu Sądu Ostatecznego.

W Nachiczewanie kościoły zostały przekształcone w meczety, herbaciarnie czy sale bilardowe, jeśli nie zostały zniszczone przez buldożery, tak jak ormiańskie cmentarze.

Obawy o przyszłość

Teraz Azerowie wkraczają na tereny zamieszkałe przez Ormian w Górskim Karabachu, pełen kulturowego bogactwa. Są tu m.in. klasztor Dadivank, tysiącletni średniowieczny klejnot z IX wieku. Jego skarby ukryto na razie w Armenii.

Agopian pyta co stanie się z klasztorem Amaras z IV wieku, w którym znajduje się grobowiec św. Grigorisa, z klasztorami Tsitsernavank (V w.), św. Elizeusza Apostoła (V w.), innymi kościołami, chaczkarami i cmentarzami? Zniszczenie lub profanacja? Już 4 dni po zawieszeniu broni żołnierze azerscy niszczyli katedrę w Suszi.

Organizacja SOS kieruje apel o ochronę zabytków do organizacji międzynarodowych, takich jak UNESCO. Liczy na też na międzynarodową presję na Turcję i Azerbejdżan.

Źródło: Valeurs

5 KOMENTARZE

    • Nie wkładaj wszystkich chrześcijan czy katolików do jednego worka. To wszystko co się dzieje jest skutkiem laicyzacji świata zachodniego, który porzucił wiarę i kulturę na której powstał.
      Ale tak ma być, to jest dopust boży i kara, która będzie narastać, jednak bramy piekielne Kościoła nigdy nie przemogą. To nam obiecał Chrystus Pan. Będą się działy rzeczy straszne ale na sam koniec Niepokalane Serce Maryji zatriumfuje i nastąpi Paruzja Chrystusa.

Comments are closed.