Policjantki będą miały mundurowe hidżaby. Jeszcze nie w Polsce, ale… [FOTO/VIDEO]

Policjantka Ali w hidżabie Fot. twitter Police NZ
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Policja Nowej Zelandii dokłada do munduru hidżaby. Ma to pomóc w rekrutacji muzułmanek do służby. Oficjalnie chodzi o rekrutację „osób z różnorodnych środowisk i o różnym poziomie doświadczenia. Różnorodność jest niezbędna, abyśmy mogli sprostać potrzebom społeczności w Nowej Zelandii”.

Projekt wprowadzenia hidżabów planowano od 2 lat. Ostatecznie zrealizowano go 11 listopada 2020 roku. Projekt nowego munduru z islamskim dodatkiem trafił na pierwsze strony gazet. Na modelkę wybrano Zeenę Ali, która była zaangażowana podczas akcji po zamachach na meczety w Christchurch. Teraz ukończyła szkołę oficerską policji.

„Zdałam sobie (wtedy) sprawę, że w policji potrzeba więcej muzułmanek, aby wesprzeć mieszkańców” – powiedziała 30-letnia policjantka „New Zeland Herald”. Jest przekonana, że w ten sposób praca w policji przyciągnie więcej muzułmanek.

Ali urodziła się na Fidżi i jako dziecko przeniosła się z rodziną do Nowej Zelandii. W czasie projektowania tego stroju była konsultantką. Miejscowa policja przestrzega zasad politycznej poprawności. Rocznik szkoły policyjnej pani Ali stanowiło 51,3 kobiet. 48,7 procent absolwentów było osobami z innych grup etnicznych niż europejskie.

Policja nowozelandzka nie jest tu jednak liderem. Pierwszy hidżab nosiła już w 2004 roku australijska policjantka. W Londynie takiego pozwolenia udzielono funkcjonariuszce w roku 2006.

Źródło: VA/ NZH

1 KOMENTARZ

Comments are closed.