
CBOS sprawdził jak Polacy oceniają tradycyjne media w Polsce. Sondaż okazał się druzgoczący dla państwowych stacji.
Podlegający Kancelarii Prezesa Rady Ministrów CBOS przygotował badanie dot. oceny mediów w Polsce. Sondaż pokazał, że mediom PiS już niemal nikt nie wierzy.
Spośród trzech głównych stacji telewizyjnych w Polsce najlepiej oceniany jest Polsat. Dobrze o jej działalności wypowiada się siedmiu na dziesięciu ankietowanych (70 proc.), natomiast negatywnie – jeden na dziesięciu (10 proc.).
Niemniej w stosunku do badania z roku 2019 Polsat stracił 1 pkt. proc. pozytywnych ocen.
Na drugim miejscu znalazł się TVN. Tą stację dobrze ocenia 57 proc. (spadek o 6 pkt. proc.), a źle 23 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.).
Na szarym końcu znalazła się rządowa TVP. Dobrze ocenia ją zaledwie 48 proc., a źle aż 38 proc.
Najbardziej wobec TVP krytyczne były osoby o lewicowych poglądach (67 proc.). TVP brzydzą się również osoby z wyższym wykształceniem (60 proc.).
– Negatywne oceny są wprost proporcjonalne do poziomu wykształcenia. Wśród osób z wyższym wykształceniem krytycznie wypowiada się na temat działalności TVP 60 proc. badanych, z kolei większość osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym ma pozytywne zdanie na ten temat (68 proc.). Pozytywne oceny idą w parze z częstością praktyk religijnych – wskazał CBOS.
Rządową telewizję jednoznacznie pozytywnie oceniają jedynie wyborcy PiS i w pewnym stopniu zwolennicy PSL (choć do deklaracji tego elektoratu należy podchodzić z ostrożnością ze względu na jego niewielką liczebność w próbie).
O TVN najlepsze zdanie mają wyborcy KO i – trochę rzadziej – Polski 2050, w większości pozytywnie wyrażają się o TVN także zwolennicy PSL oraz Lewicy. Nawet 45 proc. wyborców PiS dobrze wypowiada się o TVN.
– Polsat jest nadawcą najmniej kontrowersyjnym. (…) Aprobują tę telewizję w zdecydowanej większości wyborcy PSL, KO, Polski 2050 i PiS. Pozytywnie wypowiada się o niej także ponad połowa sympatyków Konfederacji. Zwolennicy Lewicy mają o działalności Polsatu najmniej przychylne zdanie, jednak także wśród nich opinie pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi – podał CBOS.
Wśród rozgłośni radiowych najgorzej wypadło Radio Maryja, która ma więcej krytyków (26 proc.) niż zwolenników (18 proc.). Najlepiej oceniany jest RMF (59 proc. pozytywnych, 5 proc. negatywnych.) i Radio Zet (51 proc. zwolenników, 4 proc. przeciwników).
Rządowe Polskie Radio ma 38 proc. ocen pozytywnych i 20 proc. negatywnych.
Źródło: Wirtualne Media