Skazańcy liczyli w USA na efekt wygranej Bidena, ale niektórzy się przeliczyli…

Abolicjoniści w USA Fot. Twitter Glona Rubac
Prenumerata NCZ! z prezentem

Abolicjoniści liczyli, że wygrana Bidena zatrzyma wykonywanie federalnych wyroków śmierci. Tymczasem egzekucje trwają, a lewicowe media twierdzą, że administracja Trumpa celowo je przyspiesza.

19 listopada stracono przebywającego 25 lat w celi śmierci więźnia. Media oskarżają prezydenta, że jego administracja zrywa z tradycją, że odchodzący prezydenci, którzy nie uzyskali reelekcji, zawieszają egzekucje. „Tradycja” to jednak dość wątpliwa.

Wyrok wykonano na niejakim Orlando Hallu, 49-letnim Afroamerykaninie. Skazano go w 1995 roku na karę śmierci. Porwał, więził, gwałcił, bił, a w końcu zabił 16-letnią Lisę Rene. Została ona pogrzebana żywcem.

Procedura wykonania wyroku toczyła się bardzo długo. Niedawno Sąd Najwyższy odrzucił kasację adwokatów Halla i wyrok został wykonany. Media zwracają uwagę, że decyzja SN zapadła już po wejściu w jego skład konserwatywnego sędziego pani Amy Coney Barnett.

Była to ósma federalna egzekucja od czasu wznowienia wykonywania wyroków po 17 latach zawieszenia. Joe Biden, jako kandydat Demokratów zapowiadał powrót do ich zawieszenia.

W nadchodzących tygodniach zaplanowano jeszcze dwie kolejne egzekucje. Media piszą o „tradycji” wstrzymywania egzekucji w okresie zmiany prezydenta, ale przecież Donald Trump jeszcze swojej porażki nie uznał.

Źródło: Le Figaro/ AFP

7 KOMENTARZE

  1. Zbyt dlugie zwlekanie wykonania wyroku smierci wydaje sie niepotrzebnym wydatkiem z kasy podatnika. Niemniej w Ameryce znane sa tez przypadki pomylek i usmiercania niewinnych. W tej kwestii nie ma jednoznacznych decyzji i kazdemu skazanemu daje sie szanse odwolywania sie, ale to tez nie moze trwac w nieskonczonosc. Uwaza sie jednak, ze: „Punishment needs to fit the crime.”

  2. Warto zauważyć, że jeden z wyroków, który ma zostać wykonany jest nielegalny, bo zapadł w skutek błędu procesowego – chodzi o sprawę Lisy Montgomery – jeżeli w tej sprawie nie zostanie powołana niezależna komisja mająca zbadać stan psychiczny skazanej będziemy mieli do czynienia z mordem sądowym, a więc kolejnym dowodem że USA nie jest państwem prawa. Niezależnie od tego czy ktoś popiera KŚ czy nie, ona ma być karą sprawiedliwą. A tu mamy kolejny przypadek wyroku, który zapaść nie powinien.

  3. Znacznie częściej od zabijania niewinnych przestępców, dochodzi do zabijania niewinnych ludzi przez przestępców. Jestem za mniejszym ryzykiem, choć obecnie w Polsce wybieramy większe.

    • To ma być twoim zdaniem usprawiedliwienie dla mordów sądowych, pomyłek i niedbalstwa? Przecież jeżeli KŚ jest wykonana na osobie, która winy nie ponosi to jest to morderstwo z premedytacją za które ktoś powinien odpowiedzieć, nie sądzisz? Jeżeli jest wymierzana sprawiedliwie to w porządku ale nie wolno gloryfikować patologii.

  4. amerykanski system prawny to zemsta Zydow na Saksonczykach. Jak sie nie przyznasz to dostaniesz wieksza kare nawet jak jestes niewinny niz jak sie przyznasz choc jestes niewinny.

  5. Wygranej dzięki oszustwom dodawali mu głosów nawet sam Joe Biden powiedział Voter fraud organization :) :)
    do tego lubi się przytulać do innych ludzi … :)

Comments are closed.