Będą testy przesiewowe dla całych populacji w Polsce. Rząd wytypował trzy regiony

Adam Niedzielski, minister zdrowia. Foto: PAP
Adam Niedzielski, minister zdrowia. Foto: PAP

W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że do testów przesiewowych wytypowano trzy regiony w Polsce.

– Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach – zaznaczał Kraska.

O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi – odpowiedział minister Niedzielski. Jak przekazał, „jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać”.

Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – przekazał.

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – zaznaczył.

Minister Niedzielski dodał również, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa dotycząca zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.

Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża. Niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek – odpowiedział Niedzielski.

Źródła: nczas.com/PAP

21 KOMENTARZE

 1. nie mogę napisać tego co myślę, bo gdybym to napisał, z całą pewnością mogłoby to zostać użyte przeciwko mnie

  • A ja napisze czas przywrócić kare śmierci pan premier w pierwszej kolejności tak jak to zapowiedział śp Andrzej Lepper naród was rozliczy ! I wszystko w majestacie prawa !

 2. A mnie są obojętne konsekwencje za napisane słowa. Przeżyłem sowiecką swołocz w tzw. PRL, więc nie boję się obecnych antypolskich bandytów, będących zresztą prostym następstwem sowieckiej okupacji. Im szybciej zostaną oni wyeliminowani, tym lepiej dla Polski i Polaków. A wieloaspektowe straty rosną z każdym dniem nierządu tej bandy.

 3. to koleda im nie wystarczyla i pielgrzymki , jeszcze chca zrobic przesiew kto jest niepraktykujacym wierzacym? Podobmo jest 35 mln katoli , maja duzo do roboty.

  • No nie, nie odważyli się, gdy okazało się że nie ma na Słowacji przybyszy z planety covid (jakiś nieistotny promil) testy przerwano w około 2/3, w ten sposób mogą trąbić o trwającej epidemii.
   „Wojna światów” Szulkina to obowiązkowa pozycja, otwiera oczy.

 4. hehehe – a Pomorskie sie smieje :) z królikow doświadczalnych , górali i slomzaków tam wyszczepią. A mówiłem, że trzebabyło w kujawsko-pomorskim sie osiedlac – tanio i mało ludzi, duzo zacnych osobistosci pochodzi z Torunia, no moze poze szwiegusem wielgusem – hehehe

 5. To nie jest idiotyzm ale zaplanowana akcja terrorystyczna mająca na celu doprowadzenie do kompletnej demolki, bankructwa, głodu i depopulacji

Comments are closed.