Eksperci ostrzegają: Black Friday i Cyberponiedziałek to żniwa dla hakerów

Czarny Piątek / Black Friday. Źródło: euro.com.pl
Czarny Piątek / Black Friday. Źródło: euro.com.pl
REKLAMA

Ze wzrostem popularności zakupów online odnotowano 80 proc. więcej złośliwych ataków phishingowych wobec kupujących – alarmują specjaliści ds. cyberbezpieczenstwa i ostrzegają przed atakami hakerskimi podczas listopadowych wyprzedaży Czarnego Piątku i Cyberponiedziałku.

Eksperci ostrzegają, że pandemia COVID-19, która ograniczyła dostęp do sklepów stacjonarnych i przełożyła się na większe zainteresowanie konsumentów zakupami online, zwiększyła również aktywność hakerów. Jak informują analitycy ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Check Point, liczba złośliwych ataków phishingowych, polegających na próbach zdobycia danych internautów, jak numery ich kart kredytowych czy kont bankowych, przeciwko kupującym w sieci wzrosła w ostatnich tygodniach aż o 80 proc.

I tak np. na początku listopada użytkownicy w USA, Wielkiej Brytanii i Bułgarii padli ofiarami ataków podszywających się pod kampanię reklamową duńskiej firmy jubilerskiej Pandora, obecnej również na polskim rynku. Internauci otrzymali fałszywe maile prezentujące ofertę marki, po czym po kliknięciu w załączony link przekierowywani byli na stronę łudząco przypominającą oficjalny sklep internetowy Pandora, ale mającą na celu przechwycenie danych płatniczych klientów.

REKLAMA

Specjaliści ostrzegają, że hakerzy starają się przede wszystkim wykorzystać zainteresowanie konsumentów wirtualnymi wyprzedażami takimi, jak przypadający na 27 listopada Czarny Piątek (ang. Black Friday) czy Cyberponiedziałek (ang. Cyber Monday) wypadający 30 listopada, które przynoszą platformom e-handlowym ogromne dochody. Sam tylko chiński Dzień Singla, czyli wyprzedaże organizowane 11 listopada, przyniosły koncernowi Alibaba, właścicielowi m.in. platformy AliExpress, dochód na poziomie 74 mld dolarów, czyli dwa razy tyle niż w roku poprzednim.

Z danych Check Point wynika, że w listopadzie, w trwających kampaniach phishingowych otwierany jest 1 na 826 maili wysyłanych przez hakerów. Dla porównania na początku października odsetek ten wynosił mniej niż 1 na 11 tys. e-maili.

„Tego typu kampanie phishingowe mogą być niezwykle zwodnicze, a kupujący online mogą łatwo pomylić je z prawdziwymi ofertami sklepów internetowych. Żyjemy w epoce, w której każdy e-mail w naszych skrzynkach odbiorczych musi być traktowany z ostrożnością. Zachęcam każdego kupującego w internecie, aby zastanowił się dwa razy, spoglądając na +specjalną ofertę+ swojej ulubionej marki” – mówi Omer Dembinsky, ekspert Check Pointa.

PAP/PJ

REKLAMA