Rządowy projekt obostrzeń: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób

Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób – to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

Jak głosi pierwszy z paragrafów tego projektu: „Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Projekt ten – podobnie jak dwa inne – opublikowano na stronie gov.pl w zakładce „koronawirus”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. „To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji” – zaznaczono w komunikacie rządu.

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona „w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie”.

Wszystkie trzy projekty udostępniono do konsultacji. Wprowadzenie proponowanych zapisów zależałoby m.in. od sytuacji epidemicznej.

Zgodnie z ostatnim z tych projektów – odnoszącym się do ewentualnej tzw. kwarantanny narodowej – hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Według projektu osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Jak przewidziano – co do zasady – zakazano by organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem byłyby np. „imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto zapisano, że „w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (…) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej”.

Nadal – od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 – obowiązywałyby „godziny dla seniorów”, czyli osób powyżej 60. roku życia. W galeriach handlowych mogłyby – zgodnie z projektem – działać tylko wybrane sklepy zaś limit zagęszczenia klientów wynosiłby jedną osobę na 20 m.kw., takie samo zagęszczenie byłoby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego.

W komunikacji publicznej mogłoby w jednym pojeździe być przewożonych nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

Wydarzenia sportowe odbywałyby się bez udziału publiczności, a targi i inne tego typu wydarzenia zbiorowe mogłyby się odbywać wyłącznie on-line.

Jak przewidziano edukacja odbywałaby się nadal zdalnie, także w urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Warunkiem przyjęcia m.in. do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub domu pomocy społecznej byłby negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

Jednocześnie na rządowej stronie poinformowano, że uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20. (PAP)

22 KOMENTARZE

 1. Zapraszamy Rodaków na Kaszuby! Co prawda w lasach grzyby już skończyły się, ale bimberku i zagrychy jest pod dostatkiem. Imprezujemy jak zawsze. Kaszub na zagrodzie równy co najmniej Putinowi…

 2. To nieudolne próby ratowania własnej dupy i nic więcej. Dopóki nie przyjdzie rozkaz z berlina niczego innego się nie spodziewajcie.

 3. Faktyczny paraliż szpitali doprowadzi do śmierci dziesiątek tysięcy chorych na raka, udary, zawały, wylewy itd… MM z naczelnikiem odpowiedzą za to, ja już nie mogę patrzeć, jak umierają ludzie którym ukradziono w podatkach ostatnie pieniądze i obiecano leczyć, a teraz bez litości skazuje się ich na śmierć odmawiając najprostrzych zabiegów pod przykrywką wuhana.

  • W październiku zmarło takich ludzi nieleczonych na przewlekłe i nagłe choroby, pozbawionych podstawowej diagnostyki i odpowiedniej opieki medycznej oraz zabiegów ok. 10 000, a pewnie w listopadzie będzie jeszcze gorzej. No e Covid wymówką na wszystko, nawet na uśmiercanie tych najsłabszych.

 4. Jarek chyba naprawdę , aby wszyscy starsi od niego poumierali. Robi wszystko co może. Dziwię się jak redaktorzy mówią premier czy jakiś tam minister. Przecież wiadomo, że to jarek trzyma lejce. I premierek czy prezydencik słuchają nawet którą stroną papier obrócić jak się tego no wiecie.

 5. Do lekarza można pójść? Ciekwa do którego? Bo praktycznie zostali sami wystraszeni emeryci, którzy boją się pacjentów jak ognia. Obowiązują żałosne teleporady i nie daj losie dzień po dniiu, bo będą pretensje, że przecież wczoraj … itd itp.
  Państwo soocjalistyczne splajtowało już dawno, a rzekoma pandemia pozwala tylko przedłużać stan błogiej nieświadomości zduraczonych wyborców.

 6. Zabrali nam wszystko co sprawia przyjemność, czyni życie znośnym i pomaga zachować dobre zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne – swobodę przemieszczania się, interakcje miedzy ludzkie, sport, swobodę oddychania, kina, teatry, muzea, imprezy masowe itd, itp. Zostawili wódę, szlugi, telewizję i internet. Zobaczymy co będzie dalej, równia pochyła.

 7. Ja już wolę, żeby były takie wytyczne, które wchodzą z automatu niż ręczne sterowanie i z dnia na dzień interwencyjny skup chryzantem

 8. Już wolę covid bez restrykcji, niech się rozprzestrzrnia jak w Szwecji i tak wszyscy kiedyś umrzemy.. czy teraz czy za rok z głodu lub powikłania poszczepienne. Co za ròżnica..

 9. Nie zapominajcie ze poza gromadą ludzi stanowiącą 2/3 dodatkowych zgonów, sami covidziarze też są ofiarą restrykcji, paniki i chaosu koronawirusowego. Mając dobre geny umieramy niepotrzebnie od braku odporności, stresu, braku konsultacji medycznych.

 10. To ewidentne prowokacje i rozpędzanie wojny domowej oraz zablokowanie działania wszelkich służb zawczasu. Moim zdaniem, to ta „zorganizowana grupa przestępczą o charakterze zbrojnym” o nazwie policją mogłaby się w końcu obudzić i zająć prawdziwymi bandytami. Jak zrobią całkowity Lockdown Morawieckiemu i kolegom, to będzie koniec pandemii.

 11. Ten atak terrorystyczny zatrzyma tylko powszecny strajk, ale obawiam się że Naród jest tak zbaraniały że nawet do tego się nie nadaje.

Comments are closed.