Bruksela zamyka swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Niemcy: Polska musi zdecydować czy chce opuścić UE

Fot. ilustr. print screen z YouTube/kiki85uuu
Fot. ilustr. print screen z YouTube/kiki85uuu

Bruksela i Walonia zamknęły swoje przedstawicielstwa w Warszawie. Z kolei Niemcy naciskają, aby Polska zdecydowała, czy chce dokonać Polexitu.

Władze Brukseli i Walonii zamknęły swoje biura w Warszawie. Biura reprezentują belgijskie regiony m.in. w zakresie kultury, nauki, sportu, turystyki czy nauki.

– Przez kilka lat autorytarne wybryki rządu podważały praworządność – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez ministra-prezydenta regionu Walonii Elio Di Rupo oraz Pierre-Yves Jeholeta, szefa rządu Federacji Walonia-Bruksela.

Przedstawiciele Brukseli i Walonii piszą też o „atakach na niezależne sądownictwo”, które zagrażają „demokracji i integracji europejskiej”. – Nie możemy tego zaakceptować – podsumowali.

Dodatkowo zarzucono rządowi PiS dyskryminację społeczności LGBT oraz zagrożeniu dla niezależności mediów. Z kolei niemieckie media i publicyści domagają się od rządu PiS jasnej deklaracji ws. Polexitu.

– Koniec końców Warszawa i Budapeszt muszą się zdecydować, czy UE wraz ze swymi zasadami ma dla nich wartość, czy też widzą ją tylko jako dojną krowę, która od wejścia do UE w 2004 roku dała im dobrobyt. Jeśli chcą jedynie pieniędzy i gwiżdżą na wartości, muszą sami zorganizować w swoich krajach większość, która poprze wyjście z UE – pisze „Ludwigsburger Kreiszeitung”.

Z kolei w „Koelner Stadt-Anzeiger” czytamy:

„Węgier Orbán i Polak Kaczyński od lat przebudowują w swoich krajach system prawny wedle własnych koncepcji oraz wywierają presję na media, naukę i opozycję. Kiedyś w końcu trzeba przestać odwracać wzrok. Ten moment właśnie nadszedł. Klauzula praworządności nie może być ponownie rozmyta. Kto w przyszłości w jaskrawy sposób złamie podstawowe wartości UE, ten musi być ukarany poprzez ograniczenie pieniędzy z Brukseli. Jeśli UE teraz ustąpi Orbánowi i Kaczyńskiemu, potencjalni naśladowcy będą się cieszyć.”

Źródło: Deutsche Welle / Reuters

126 KOMENTARZE

 1. Bardzo niewiele znajomości UE i jej mechanizmów i dobrych i złych stron w zamieszczonych tu wypowiedziach. Niech czytający w wieku 50+ popytają swoich dzieci. Erasmus to jeden z największych sukcesów UE. No i ciekawe co na to marzenie o wyjściu z UE powie 1,5 miliona polskich rolników, którzy dostają co roku do kieszeni ok. 15 miliardów złotych! Nie mówiąc o samorządach. Ciekawe jak zastąpią fundusze unijne, za które robią większość lokalnych inwestycji? 1/2

 2. 2/4 Czeka nas dekada wielkiej transformacji, bo pod wpływem nauki 195 świata podpisało Porozumienie Paryskie, żeby radykalnie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, inaczej 3 miliardy uchodźców klimatycznych może zalać świat w 2050 roku, jak tego nie zrobimy. Autorzy tych wpisów staną z karabinami maszynowymi i będą strzelać jak leci do kobiet ciężarnych i dzieci? Brawo!

 3. 3/4 Jest tylko jedna metoda, żeby do tego nie dopuścić – 10 lat wielkiej, radykalnej zmiany. W UE nazywa się to Europejski Zielony Ład. Na to mają iść ogromne, ogromne, większe niż kiedykolwiek w historii UE środki finansowe. A my zamiast z nich skorzystać i przy okazji pozbyć się smogu, od którego umiera przedwcześnie 45 000 ludzi w Polsce, nie mówiąc o nowotworach od benzo(a)pirenu który tylko w Polsce jest tak strasznym problemem.

 4. 4/4 Jesteśmy drugim krajem pod względem ilości zgonów na nowotwory/1000 mieszkańców w UE Czy my mamy wychodzić z UE, w imię jakiś średniowiecznych zabobonów i nienaukowych kłamstw, poświęcając wolność obywateli i obywatelek, o którą tak walczyliśmy przez dekady z jedną partią (koalicją 3 partii), żeby ją teraz poświęcić i oddać innej partii (innej koalicji trzech partii)? Mam nadzieję, że większość Polek i Polaków do tego nie dopuści.

  • Europejko pakuj walizke i jedz do Szwajcarii odetchnąć prawdziwym powietrzem. Jesteś pokolebiem ,które bez EU nie potrafi żyć . Ktoś Ci napluje w twar a Ty mowisz ,ze tylko deszcz pada. Lewaczka .

  • Już Cię zgromiłem… ale… mam dla Ciebie propozycję.
   Pisz! Naprawdę pisz tu swoje felietony w każdy poniedziałek! Jak to fajnie zacząć tydzień od porcji dobrego humoru :-)
   Co Ty na to?

 5. Europejko, wypisujesz bzdury. Jak się chce zabierać głos to trzeba mieć trochę (minimum) wiedzy w danym temacie. Polscy rolnicy dostają dotacje nie z UE tylko od rządu polskiego. Unia w trakcie rozmów akcesyjnych zgodziła się żeby polskie władze dopłacały rolnikom dotacje gdyż bez dotacji polscy rolnicy znaleźli by się w gorszym położeniu niż rolnicy francuscy, niemieccy itp dostający tzw. dopłaty do hektara od Unii.

  • Pełna zgoda a ta cała unia to twór niemiecki służący głównie ich interesom. Oprócz tego ciągłe mieszanie się do wewnętrznych spraw innych państw przyprawia o mdłości. A jakie wartości niesie ze sobą ta neo-marksistowska unia to każdy chyba widzi.

  • Na pewno nie z Polski ani Węgier ,..na razie nie,.. poczytaj ty ile dotychczas Polska wpłaciła ile otrzymała,.. Drogi po których dzisiaj jeździcie nie wybudował PiS ,..jak obiecywał , to za pieniądze unijne , poza tym jeżeli nie dostrzegasz co PiS zrobił z tym krajem i do czego dąży ,.. radzę szybko do okulisty ,.albo co gorsze do ???????? , no właśnie dopowiedz sobie sam lekarza,..

 6. „Ludwigsburger Kreiszeitung”? (gazetka powitowa)
  „Koelner Stadt-Anzeiger”? (gazetka miejska)
  Toż to są miejskie pisemka z ofertami w Aldi czy Kaufland – mądrzy tego nie czytają, bo wolą poważną prasę, zaś głupi tego nie czytają, bo nie czytają z definicji.
  Równie dobrze możecie się opierać na ”Nowinach Gliwickich”

 7. Europa za 10 lat to będzie Europa Islamu. Demografia jest bezwzględna. Leniwe, syte kobiety zachodu „obudzą” się po fakcie. Marzenia o zielonym ładzie są tak samo utopijne wobec obecnych przemian jak marzenia i pracowitych imigrantach a Afryki…

 8. Wystarczy napuścić na ich supermarkety,firmy budowalne i inne,media a nawet wykupione przez nich gospodarstwa rolne takie same rzesze urzedniczych siepaczy.jakie nas prześladują,a od razu zmięknie im rura.W wojsku zupaki zawsze mówiły.że każdego szweja można całkiem legalnie zaj… regulaminem i przepisami.Sadzę,że tu poszło by znacznie szybciej to zaj…,bo eurokołchozowych i rodzimych przepisów dotyczących róznych uchybień nie brakuje.

 9. Już 15 lat czekam na Polexit, od momentu, gdy zaczęli niszczyć polską gospodarkę. Rolnictwo i przemysł stanął w czarnej doopie. Stary jestem ale się może doczekam.

 10. Nawiazujac do starego powiedzenia „won za Don” trzeba powiedzieć przedstawicielom skretyniałym politycznie i moralnie Brukseli i Walonii „won za Odrę (i Nyse Lużycka). Tak jak sie powiada „Mosbacher go home and don’t come back”. Niech tam chodza na marsze „równości”. Jeśli władze polskie ulegna bezczelnemu szantażowi lewactwa z UE to powinny same oddać władzę lewactwu polskiemu bo nie byłyby godne dalszego sprawowania urzędu z woli swoich dotychczasowych polskich wyborców.

 11. Mozna pracowac zdalnie przez spole zoo. Niech spierdalaja z tym EU lidlem kauflandem biedronka i jeszcze pare innych bym znalazł.

  Fuck EU. mozna Handlowac z UK i z USA zreszta kto zna te jezyki typu:
  Niemiecki, Holenderski, Francuzki, Włoski , Hiszpanski… tam nie ma ani jendego anglojezycznego kraju…
  A w Polsce tylko znaja Angielski.

 12. Jesteśmy już przekonani o krętactwach Brukseli i chcemy Polexitu. Wszyscy moi znajomi (nawet ci, którzy głosowali za tzw „wejściem” do tego kołchozu), już wolą z niego wyjść.

 13. „Biura reprezentują belgijskie regiony m.in. w zakresie kultury, nauki, sportu, turystyki czy nauki”
  Podejrzewam, że chodzi o kontrkulturę, czyli jajca na krzyżu zamiast Pana Jezusa, „nauka” to zapewne „dżender stadis”, sport musowo sparytetowany, a turystyka to ci „turyści” w jedną stronę spod znaku „Allahu akbar!”.

 14. Ta „Europejka” ma spaczoną, telewizyjną, wyidealizowaną, propagandową wizję Ch.jni Europejskiej. Ogrom setek miliardów, jakie musieli wyrzucić polscy podatnicy w błoto w ramach tzw. dostosowywania się do „standardów unijnych” zwala z nóg. Te „dotacje unijne”, zresztą biorące się w większości z kieszeni polskiego podatnika, w żaden sposób nie zrekompensują tych wydatków.

 15. Folskdojcze i niemieckie świnie będą nas straszyć jednak to już nie odniesie żadnego skutku ze świniami i to obojętnie z jakiej nacji my już sobie radzimy !!!!!!

 16. Ta euroPEJSka to zwykły debil z zasuszonym stolcem zamiast mózgu, myśli że rak bierze się z powietrza, nawet nie wie że żre zagraniczne produkty nasączone chemikaliami które takie niemcy u siebie nie sprzedają, na pytanie czemu u nas sprzedawane są produkty gorszej jakości politycy KO (koalicji oszustów) odpowiedzieli że niemcy przeprowadzili badania i wyszło im że Polacy nie chcą innej o proszkach nie wspomnę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here