Cudze chwalicie… Mamy w Polsce najgłębszy basen świata

Basen w Mszczonowie. Fot. Deepspot
Basen w Mszczonowie. Fot. Deepspot

Francuskie media zazdroszczą, że „w Polsce nurkowie trenują w najgłębszym basenie świata”. Chodzi o głęboki na 45,5 metry basen Deepspot otwarty w Mszczonowie pod Warszawą.

Basen przeznaczony dla nurków zawiera m.in. reprodukcje podwodnych jaskiń i ruin Majów, a także mały wrak do podwodnej eksploracji. W zbiorniku mieści się 8 tys. metrów sześciennych wody, czyli ponad dwudziestokrotnie więcej, niż standardowa 25-metrowa pływalnia.

Nie ma tu pięknych ryb ani raf koralowych, więc nie jest to substytut morza, ale miejsce do nauki i treningu nurkowania. Kompleks Deepspot może przyjmować klientów pomimo pandemii Covid-19 w Polsce, ponieważ jest uważany za ośrodek szkoleniowo-treningowy. Szkolić się tu będzie także policjantów, strażaków i żołnierzy.

Obecnie to najgłębszy basen na świecie. Jest tu nawet tunel dla widzów. Poprzedni rekord w tej dziedzinie, zanotowany przez Guinnessa, czyli 42 metry pionowego spadku, należał do włoskiego basenu Montegrotto Terme.

Niestety, polski akwen długo liderem nie będzie. W 2021 roku zostanie otwarty akwen w Wielkiej Brytanii Blue Abyss o głębokości 50 metrów.

Budowa basenu w Polsce trwała dwa lata i kosztowała około 40 mln zł. O otwartym 21 listopada basenie, za AFP, szeroko donoszą francuskie media.

7 KOMENTARZE

  1. mamy wreszcie coś czym możemy sie szczycić pora teraz na polski samochod, samolot ale czy napewno ten basen jest polski no tak jest w Warszawie.

  2. najgłębszy basen to mają rosjanie i nic za niego nie zapłacili ,
    nazywa się Ров Мариана i możecie im skoczyć , do niego , srovid nie zabrania .

    • Jeżeli „prawda” sięga ci wiesz co, do wiesz co – zrób sobie dobrze sam i nie prowokuj iż by pomóc ci w tym zajęciu. A tak w ogóle …поимей себе, своим вертом „prawda”!

  3. Polacy kopiuja juz od Ruskich wszystko co ma byc najwieksze. Jesli w Swiebodzinie i uniesionych rekach do niebios tkwi jakas motywacja wielkosci, to w porownaniu do chilijskiego San Alfonso del Mar, taki basen w Mszczonowie jest tylko kropelka wody.

Comments are closed.