Niemcy zdelegalizują prawicę? AfD na celowniku lewicy

Bjoern Hoecke, szef AfD w Turyngii fot. PAP/DPA Jens Büttner
Bjoern Hoecke, szef AfD w Turyngii fot. PAP/DPA Jens Büttner

Szef komisji landowych szefów MSW nie wyklucza zakazu działalności AfD. Rosnąca w siłę prawica oskarżana jest przez służby o „ekstremizm”.

Georg Maier (SPD), szef komisji landowych zwierzchników MSW, nie krył oburzenia, że na przewodniczącego AfD w Turyngii został wybrany Björn Höcke. Polityk prawicy jest oskarżany przez niemiecki kontrwywiad o bycie „ekstremistą”.

Maier uważa, że AfD powinna zostać objęta zakazem działalności, jeśli będzie się dalej „radykalizować”. Höcke na zjeździe w Pfiffelbach otrzymał ponad 83 proc. głosów i przez dwa lata będzie przewodniczyć prawicy w tym regionie.

– Cała Alternatywa dla Niemiec w coraz większym stopniu rozwija się w kierunku prawicowo-ekstremistycznym – grzmiał szef MSW Turyngii i jednocześnie szef konferencji ministrów spraw wewnętrznych krajów związkowych Niemiec w rozmowie z siecią redakcyjną Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Niemieckie lewicowe elity oburzone były niedawnym zachowaniem posłów AfD. Prawica wpuściła do Bundestagu zwykłych Niemców, którzy robili zdjęcia i zadawali pytania politykom.

Zdaniem polityków lewicy ludzie ich obrażali. Jednocześnie w Berlinie trwała demonstracja przeciwko obostrzeniom.

Natomiast w piątek kluby parlamentarne ostro potępiły postawę deputowanych z AfD, określając ich mianem „wrogów demokracji”. Maier stwierdził, że prawica „stara się zdyskredytować oraz podważyć od środka demokrację parlamentarną w kraju”.

Maier uważa, że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (czyli odpowiednik ABW) powinien teraz zgromadzić materiał dowodowy, „który pozwoli na opracowanie właściwego sposobu dalszego postępowania z AfD”.

– Wydanie przez Federalny Trybunał Konstytucyjny zakazu działalności AfD jest środkiem ostatecznym, którego jednak nie można dłużej wykluczać, jeżeli partia ta będzie się dalej radykalizować – dodał.

Przeciwni temu są tylko libertarianie z FDP. Sekretarz generalny partii FDP Volker Wissing uważa, że lepsza jest polityczna konfrontacja niż delegalizacja prawicy.

Źródło: Deutsche Welle

5 KOMENTARZE

  1. Tak demokratycznie, tak praworządnie :D :D :D

    A na dodatek demokrację bezpośrednią poczuli na tyłkach obywatele Rzeszy na ostatnich protestach. Z polewaczki i pałą, tylko tak zasmakować można prawdziwej praworządnej, starej, demokracji :D :D :D

  2. Na złodzieju czapka gore. AfD rośnie na 1 siłę w Niemczech. ,,Corona -Socjalismus” nie przejdzie-mówiła w Bundestag-u poseł AfD.Oczywiście delegalizacji nie będzie , bo partia ma też w swoich szeregach wielu wsþółpracowników tajnych służb Niemiec i USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here