Przekop Mierzei Wiślanej będzie dwa razy droższy. Koszt sięgnie tyle, co w rok dostają media publiczne

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej. Róża Thun i Sylwia Spurek cały czas próbują ją w Brukseli zablokować. Zdjęcie: PAP/Adam Warżawa
Budowa kanału na Mierzei Wiślanej. Róża Thun i Sylwia Spurek cały czas próbują ją w Brukseli zablokować. Zdjęcie: PAP/Adam Warżawa

Przekop Mierzei Wiślanej będzie ponad dwa razy droższy niż początkowo szacowano. Prognozowane koszty miały wynieść 880 milionów złotych. Wzrosły do blisko dwóch miliardów złotych.

„Dzięki nowelizacji uchwały (…) Rady Ministrów z dnia 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą ‚Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską’ wartość programu ulegnie zmianie z obecnej kwoty 880 mln zł na kwotę 1 mld 984 mln 51 tys. 500 zł. (zwiększenie o 1 mld 107 mln 465 tys. 980 zł)” –  wynika z uzasadnienia do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów, którą we wtorek ma się zająć rząd.

W uzasadnieniu podano, że główną przyczyną konieczności zmiany uchwały jest wzrost kosztów inwestycji spowodowany zmianą cen materiałów i robót budowlanych na rynku budowlanym, który zgodnie z szacunkami GUS zwiększył się o około 26 proc. w stosunku do roku 2015, oraz zmiana zakresu prac wynikająca m.in. z przyjętych rozwiązań projektowych, które nie były dostępne na etapie opracowywania i przyjęcia uchwały z roku 2016.

Wyjaśniono, że nowe elementy inwestycji, których realizacja nie była planowana w 2016 r., to m.in. likwidacja mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowa w tym miejscu nowego mostu, budowa mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej, zamiast planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego, oraz budowa sztucznej wyspy w celu odkładu urobku z prac pogłębiarskich.

Konieczne okazało się też zaprojektowanie przy obudowie rzeki Elbląg dłuższych niż pierwotnie zakładano ścianek szczelnych i mikropali kotwiących. Dodatkowo przewiduje się przebudowę dłuższego niż przewidywano pierwotnie odcinka rzeki.

W czerwcu tego roku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał, że wartość samego przekopu to 992 mln zł. Natomiast na realizację całości inwestycji, łącznie z rozbudową portu w Elblągu, modernizacją rzeki Elbląg i budową mostu w Nowakowie oraz budową drogi wodnej zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

W przyszłym roku na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, czyli przekop Mierzei Wiślanej, zarezerwowano w projekcie budżetu państwa 700 mln zł.

Według Urzędu Morskiego w Gdyni, całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 kilometra to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 metrów głębokości.

8 KOMENTARZE

  1. Spoko na testy na koronę wydają 5 mln zł dziennie (przy kosztach minimum 100 zł za badanie met Pcr czyl5000000 raz 100) czyli taki przekop to 160 dni testów. Teraz trzeba tak liczyć. Ale jak dostali 37 mld euro z uni to starczy na jakieś 20 lat testowania to starczy na 87 lat testów

  2. No, rośnie cena prania, rośnie, klasyka.
    Śmiem jednak twierdzić, że:
    – budowa mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej, zamiast planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego
    – budowa sztucznej wyspy w celu odkładu urobku
    to są oszczędności.

Comments are closed.