Statystyki zachorowań na koronawirusa rozgrzeją się do czerwoności. GIS uzupełni dane o 22 tysiące zarażonych

Koronawirus na Śląsku. Badanie górników.
Koronawirus - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Od wtorku narzędzia rejestracji wyników testów na koronawirusa zostaną ujednolicone. Brakujące ok. 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej podane, trafią we wtorek do ogólnej liczby zakażeń – podał GIS.

W poniedziałek pełniący obowiązki główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że inspekcja wykryła nieścisłości w podawaniu liczby potwierdzonych przypadków zakażeń. W skali kraju ok. 22 tys. przypadków nie wpisano do statystyk podawanych przez resort zdrowia, z czego ok. 11 tys. przypadków pochodziło z Mazowsza. Inspektor tłumaczył, że jest to łączna liczba z kilku tygodni, więc brakujące dane nie wpływały na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

W komunikacie rzecznik GIS Jan Bondar podkreślił, że głównymi przyczynami nieuwzględnienia ok. 22 tys. przypadków w podawanych codziennie statystykach były: opóźnienia w przekazywaniu wyników do inspekcji sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2; różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji; różne cele zbieranych danych (m.in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń), a także przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych, spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. pracowników było wyłączonych z pracy).

Bondar zapewnił, że brakujące dane zostaną we wtorek dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników. Także od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Nie będzie innych metod zbierania danych, jak tylko elektroniczny system – powiedział rzecznik GIS.

7 KOMENTARZE

  1. To będą takie same wyniki jak u górników, gdy chcieli zamknąć cały Śląsk aby zlikwidować kopalnie, nim się górnicy przebadali dostali pozytywne wyniki na covida. WYNIKI BYŁY WCZEŚNIEJ NIŻ BADANIA!!!!!!!!!!!!

  2. Trzymanie w systemach EWP to jedno co innego robić z tego statystykę. Powinni dać do publikacji, dane które trzymają i wykazują do statystyk(oczywiście zastąpić dane chronione ew. usunąć jeśli jest zbędne do statystyki publicznej). Sam nie raz zdążyłem się przekonać że jak ktoś zbiera dane i robi statystykę to albo robią wała albo nawet nie umieją filtrować albo mają takie systemy że nie da rady zrobić danej statystyki.

  3. A ilość wykonanych testów też skorygują, czy już zostały wcześniej policzone?
    Będzie niezły ubaw jak ilość zakażeń wyjdzie większa niż testów z danego dnia. Ciekawe ile osób popełni samobójstwo na myśl o nadchodzącej apokalipsie.
    No i czy TVP ogłaszający nowe liczby zająknie się o korekcie.

  4. jak to nie wpływają, policzcie, generalnie polska powinna być w czarnej ******e już 11.11. dokładnie wtedy powinniśmy byc strefie kwarantanny narodowo ozdrowieńczej.
    wystarczy kalkulator

Comments are closed.