Tuskowi wszystko kojarzy się z… Rosją. Były „król Europy” mocno opowiada się w sporze Polski i Węgier z UE po stronie Berlina

Donald Tusk żegna posadę przewodniczącego Rady Europejskiej. Zdjęcie: Dursun Aydemir / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Donald Tusk Zdjęcie: Dursun Aydemir / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca

„Wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski” – twierdzi były premier Donald Tusk. Brzmi mocno, ale zdaje się bardzo partię rządzącą przeceniać i nikt przy zdrowych zmysłach, kto widzi działania PiS raczej w to nie uwierzy.

„Wszystkie, podkreślam, wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski. Czy robią to świadomie jest pytaniem drugorzędnym” – napisał na Twitterze nasz „Ogoniok”.

Ryszard Czarnecki przypomniał z tej okazji słowa Tuska o tym, że „Putin to nasz człowiek w Moskwie”. Rzeczywiście były już „król Europy” bardzo mocno opowiada się w sporze Polski i Węgier z niemiecką prezydencją UE po stronie Berlina.

Donald Tusk wydaje się być całkowicie za rozszerzaniem pozatraktatowym uprawnień KE i Brukseli. Jako szef EPL zapowiedział też kolejne starania o usunięcie węgierskiego Fideszu z „ludowej międzynarodówki”.

Przypomnijmy, że Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Zagroziły nawet możliwością weta wobec kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027, którego elementem jest tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa. To mocny argument przetargowy.

Tusk widzi w tym politykę prorosyjską. To dość klasyczny przypadek używania straszaka rosyjskiego. Ciekawe, że ci politycy, którzy oskarżają innych o pro-rosyjskość, najczęściej sami bywaj a poplecznikami Putina. Przykładem jest sam Tusk, ale też np. francuski prezydent Macron, czy nawet sama kanclerz Merkel, dla której interesy z Rosją idą przed unijną solidarnością. Jak twierdzi „FAZ” na jej biurku w urzędzie kanclerskim stał długo portret Katarzyny Wielkiej. Na biurku Tuska stał portret Merkel?

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  1. Przecież to UE cały czas robi nagonkę na Polskę i Węgry i dzieli unię. Polacy tylko skarżą się na złe traktowanie i dyskryminację.

  2. Wnuk wermahtowca. Korzenie determinuja jego zachowanie. Oburzaly sie „platfusy” o wspominanie tego tematu, ale wyraznie widac gdzie ta szwabskie popychadlo ma serce.

  3. Polecam książkę ..pt Niebezpieczne związki Donalda Tuska,…prawdopodobnie to on wydał w ręce SB swoich kolegów, w nagrodę dostał o czym nikt nie wiedział paszport, przez 10 lat pracował dla wschodnio- niemieckiej firmy a póżniej przejął go BND. Wszystkie decyzje gdy był premierem były niezwykle szkodliwe dla Polski

  4. Nie popieram PiSu, ale nie życzę sobie żeby ten komunistyczny eurokołchoz wtrącał się w sprawy Polski. Tusk wykonuje to co Niemcy powiedzą, bo Tusk to potomek żołnierza Wehrmachtu.

Comments are closed.