Biskup zabrania szczepień w swojej diecezji: „W przypadku wątpliwości należy powstrzymać się od działania”

szczepionka
Obrazek ilustracyjny

Posługujący na misjach w Kamerunie polski biskup Jan Ozga zabronił na terenie swojej diecezji Doumé-Abong’ Mbang szczepienia Gardasilem przeciwko rakowi szyjki macicy. Rząd Kamerunu w ramach prowadzonej kampanii chce bowiem podawać preparat dziewczynkom w wieku 9-13 lat. Ponadto wokół szczepionki pojawiło się wiele kontrowersji.

W poniedziałkowym wydaniu dziennik „Le Messager” donosi, że biskup Ozga swoją decyzję „opiera na refleksji na temat szczepionki, przeprowadzonej przez Krajową Konferencję Biskupią”. Duchowny zalecił, aby „nie przyjmować ekip medycznych” aplikujących Gardasil.

W dniach 3-6 listopada 2020 roku w Yaounde odbyło się 45. Zgromadzenie Plenarne Krajowej Konferencji Biskupiej Kamerunu. Podczas posiedzenia przewodniczący biskup Abraham Kome wyraził wątpliwości dotyczące tego specyfiku. Zażądał również bardziej pogłębionych badań nad jej stosowaniem. – Opieramy się na logicznej zasadzie: w przypadku wątpliwości należy się powstrzymać (od działania – przyp. red.) – wyjaśnił.

Biskupi spotkali się także z delegacją ministerstwa zdrowia publicznego. Po spotkaniu duchowni oświadczyli, że ze względu na wyjątkowo delikatny charakter sprawa wymaga głębokiej refleksji – zarówno naukowej, jak i etycznej.

Stosowanie szczepionek odrzucił nie tylko bp Jan Ozga, lecz także pasterze diecezji Nkongsamba i Obala.

Gardasil to szczepionka na HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieją jednak poważne kontrowersje dotyczące jej wpływu na realne zapobieganie nowotworom. Ponadto istnieje spór na temat jej niepożądanych skutków ubocznych.

W 2020 roku Kościół w Kenii ujawnił szokujący proceder. Ofiarą powodujących bezpłodność szczepionek przeciwko tężcowi miało paść 2 mln 300 tys. kobiet w Kenii. Akcję finansowały i koordynowały WHO oraz UNICEF.

Źródła: KAI/nczas.com

8 KOMENTARZE

 1. „W 2020 roku Kościół w Kenii ujawnił szokujący proceder” – to było dużo wcześniej niż w 2020 roku!
  W ogóle dedykuję Kościołowi w Polsce pod rozwagę i przy „Narodowym Programie Szczepień Na COVID (Szczepionkami Które Jeszcze Nie Istnieją Albo Nie Są Przetestowane)” – w skrócie NPSNCSKJNIANSP.

  • Nie tylko w Kenii szczepionki doprowadziły do katastrofalnych skutków. w Indiach szczepionki na polio finansowane przez Billa Gatesa doprowadziły do sparaliżowania niemal pół miliona dzieci. Ten jegomość i jego małżonka realizują w ten sposób program depopulacji ludzkości. Nie dziwię się temu duchownemu, że ma wątpliwości w kwestii tych szczepionek.

 2. ,,Rząd Kamerunu w ramach prowadzonej kampanii chce bowiem podawać preparat,, czy aby napewno rzad tego chce? Raczej handlarze szczepionkami tego chce a politycy chca ich pieniedzy.

 3. Sam to się chyba zaszczepił od wszystkiego na co można (nie wyobrazam sobie,żeby było inaczej przed wyjazdem do kraju tzw.trzeciego świata) a innym zabrania???

  • Masz słabiutką wyobraźnię oraz kompletny brak wiedzy.
   Ja nie choruję nawet na grypę i nigdy nie miałem szczepionki na grypę.

 4. Kto mi odpowie dlaczego Bill Gates jeszcze nie siedzi? Przeciwko temu psychopacie były zbierane w USA podpisy pod petycją do Trumpa i miał on ponoć obowiązek zająć się(czy przekazać prawnikom?) sprawą…

Comments are closed.