Bohater spod Waterloo usuwany z historii za korzystanie z niewolnictwa

Gen. Thomas Picton Fot. Wikipedia

Wielka postać wojen napoleońskich i bohater Waterloo, sir Thomas Picton został poddany zabiegowi ideologicznej weryfikacji. Ze względu na udział w kolonialnej i niewolniczej przeszłości Wielkiej Brytanii, ocena wypadła negatywnie.

Ruch Black Lives Matter nadal weryfikuje pomniki. Posąg generała Pictona stoi w katedrze św. Pawła w Londynie. Ma zostać stamtąd jednak wyrzucony.

Sir Thomas Picton to brytyjski oficer, który zginął w 1815 roku w bitwie pod Waterloo. Dostał kulą w głowę, kiedy odpierał atak na Drouet Erlona, tuż przed wielką szarżą brytyjskiej ciężkiej kawalerii.

Jednak wcześniej sir Thomas Picton był także gubernatorem wyspy Trynidad. Jego majątek pomnożyła praca niewolników. Po akcji weryfikacji historii może teraz stracić swoje pomnikowe miejsce.

W wywiadzie dla „The Times”, profesor James Stevens Curi zwraca uwagę na ahistoryczne ocenianie XIX-wiecznych wydarzeń według standardów XXI wieku. W Walii, miejscu urodzenia Pictona, jego posąg w ratuszu w Cardiff został już zasłonięty i oczekuje na demontaż. Tak zdecydowali radni.

Teraz to samo może stać się w Londynie. Na razie portret oficera na ścianie rezydencji królewskiej w Windsorze zostanie dodatkowo opatrzony informacją o jego mniej chwalebnej przeszłości na Trynidadzie.

Źródło: Valeurs

5 KOMENTARZE

  1. A co z sama królowa Elżbieta ?! Ona i jej wianuszek krewnych też powinni wylądować na śmietniku Historii ! Żyła z niewolniczej pracy narodów podbitych jak cała dynastia królów i królowych. No cóż ,najwyższy czas touczyc się z historią .

  2. Jeszcze powinni Wellongtona z pomnoków wypieprzyć. Nawet jak nie korzystał z pracy niewolników to wiedział i nic z tym nie zrobił. Znaczy współwinny.

    • biedni angole, tak się dać wykastrować z historii, zostaną im tylko bajki o rycerzach okrągłego stołu, robin hoodach i inne

  3. Co z szefami obecnych banków emisyjnych, żyją z kreacji pieniądza, oszukując cały świat, zmuszając do pracy za tracące na wartości pieniądze. To też niewolnictwo!

Comments are closed.