Przywileje dla oddających osocze. Ulgi podatkowe, dni wolne, tańsze bilety i pakiet medyczny

Osocze krwi - zdj. ilustracyjne.
Osocze krwi - zdj. ilustracyjne. (Zdj. PAP/Leszek Szymański)

Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale – dodał – „wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych”. Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny. „Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego” – podkreślił.

Jak zaznaczył, osocze ozdrowieńców jest „lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie”. Według premiera oddanie osocza, to o nie tylko szlachetny czyn, ale „też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom”. Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w podatku PIT tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują też dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

 1. Tulko że jak się koncerny zorientują że może być tak że osocze zamiast szczepionki, to nam poszukają nowego Morawieckiego.

 2. Po prawie roku „myślenia” w końcu coś sensownego. Chociaż dyskusyjny jest dodatkowy urlop (koszty ponosi pracodawca), to samo z biletami i pakietem medycznym, za który zapłacą podróżujący oraz inni pacjenci. Lepiej byłoby po prostu dać większa ulgę, założę się, ze ta będzie symboliczna zgodnie z zasada socjalizmu: tak dać, żeby nie dać (chyba, ze ktoś inny płaci albo podatnik sam sobie to finansuje).

 3. no to biznesem jakie takie osocze, skoro można w dodatku uratować 3 osoby. A ciekawe czy losowo podają ludziom czy wybranym . To osocze to jak najdroższy diament to życie ludzkie. żaden lek, ani szczepionka temu nie dorówna. Po co więc szczepionki na covid który już zmutował.?

 4. Polska jako stolica czarnego rynku organów ma ich pod dostatkiem, a od trupa z racji oczywistych osocza się nie odciągnie, złe parametry, trzeba to robić pod dobrym zapleczem, nie w podziemu.

 5. Jest jeden problem z osoczem.
  Mianowicie jest ono tanie i żaden koncern na nim nie zarobi.
  Dlatego niedługo opublikują wyniki badań naukowych wykazujących, że osocze nie działa.

  • Lepiej zeby PiSdy trzymaly sie daleko od naszego osocza. Moze sprzedadza i uzyja do stworzenia prawdziwej zarazy a nie jakiejs grypki? Koncerny z checia by sie dowiedzialy jak mozna zniszczyc uklad odpornosciowy zdrowego czlowieka. Bajeczki o ratowaniu zycia nie kupuje, nie z ust tych psychopatow. Amen

Comments are closed.