Używanie gotówki zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem? Bank przeprowadził badania

Banknoty, pieniądze.
Banknoty, pieniądze - zdj. ilustracyjne. (Fot. Henryk Niestrój/Pixabay)

Bank of England zlecił badanie, którego wyniki miały ukazać na ile bezpieczne w kontekście transmisji wirusa COVID-19 jest używanie gotówki. Wiosną pojawiło się wiele głosów, że tradycyjne metody płatnicze mogą znacznie zwiększyć liczbę zakażeń. Jak się okazuje, to ryzyko jest jednak niewielkie.

Bank Anglii zlecił badania dotyczące bezpieczeństwa używania gotówki w trakcie pandemii koronawirusa. Wszystko przez głowy, które pojawiły się podczas wiosennego uderzenia COVID-19. Wtedy chiński bank centralny dezynfekował banknoty, a inne państwa prowadził kampanie zachęcające do korzystania z kart płatniczych.

Eksperymenty wykonane w Wielkiej Brytanii dowodzą, że koronawirus nie jest w stanie utrzymać się przez dłuższy czas na banknotach ani papierowych, ani z polimerów. W badaniu zaaplikowano na banknot dawkę koronawirusa podobną do tej przy kichnięciu czy kaszlnięciu. Wszystko po to, żeby sprawdzić jak długo patogen będzie w stanie wytrzymać na banknocie.

Okazało się, że po sześciu godzinach zostało go 5 proc., a po upłynięciu doby występowały na nim śladowe ilości tego wirusa. Wynik był taki sam zarówno w przypadku banknotów z papieru, jak i nowszych banknotów polimerowych.

Naukowcy wywnioskowali, że ryzyko zakażenia się koronawirusem poprzez używanie gotówki jest niewielkie.

Równocześnie Bank Anglii poinformował, że wzrosła liczba banknotów w posiadaniu ludności, przy równoczesnym obniżeniu procentu transakcji gotówkowych w ogóle transakcji. Zdaniem banku oznacza to, że ludność trzyma gotówkę jako rezerwę na nieprzewidziane sytuacje.

10 KOMENTARZE

 1. Używanie kart płatniczych przyczynia się do ocieplenia klimatu, ile prądu trzeba zużyć aby wykonać miliardy transakcji bezgotówkowych . Szach mat.

 2. Uzupełnienie w kwestii terroru:

  rząd pracuje nad przymusem inwigilacyjnych liczników energii elektrycznej.

  Źródło: portalmorski.pl/m-offshore/46889-rzad-przyjal-projekt-o-centralnym-systemie-informacji-o-rynku-energii

 3. „W badaniu zaaplikowano na banknot dawkę koronawirusa podobną do tej przy kichnięciu czy kaszlnięciu.”

  Skad wzieli te „dawke koronawirusa” (dodatkowo „dawke podobna do…nonsens?) Kogo wy kopiujecie? GW? TVN?

 4. Ależ im się spieszy , żeby pozbawić ludzi gotówki . To jak będzie z łapówkami ? Napiszesz w okienku : łapówka za zlecenie na roboty budowlane ? Jakby nie można było poczekać aż pandemia się skończy . Ludzie i tak większość płatności robią kartą. Nie pozwólmy ograbić się z gotówki , bo po nas. Zablokują ci kartę jak będziesz niegrzeczny i własnych pieniędzy nie tkniesz.

  • pieniadze zawsze beda – czy to papierosy, czy pieprz, czy rolka papieru – ludzie stworza swoje wlasne pieniadze i oni o tym wiedza.

Comments are closed.