Foto: Tomasz Sommer Extra
REKLAMA

Święto promocji nadchodzi. W ramach Black Friday warto sięgnąć po książki dla przyjaciół wolności.

Amerykański Black Friday na stałe zagościł w polskim kalendarzu. W tym roku święto sklepowych promocji jest nietypowe, bo większość sklepów pozostaje zamknięta.

Czynne są za to sklepy internetowe. Dr Tomasz Sommer zrobił przegląd książek, które w niższych cenach (do 30 proc.) można zakupić w Bibliotece Wolności.

REKLAMA

Dr Sommer w swoim wideo-felietonie polecał nie tylko książki znane i popularnych autorów, ale również te trochę zapomniane, a zawierające bardzo ważne treści. Jedną z pozycji, do której lektury zachęcił dr Sommer jest „Czy można usprawiedliwiać podatki?”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

To książka, która powstała na podstawie rozprawy doktorskiej redaktora naczelnego NCzas.com. Recenzentem był prof. Marcin Król, który niestety odszedł do nas w czwartek 26 listopada.

Kolejną pozycją, którą polecił dr Sommer jest książka red. Marka Skalskiego „Płonące granice”. To książka poświęcona XX-wiecznym konfliktom – np. o Tatry, czy Księstwo Cieszyńskie i Zaolzie.

„Płonące granice” poświęcona jest zarówno konfliktom z okresu II Rzeczpospolitej jak i okresu PRL.

Inną pozycją godną polecenia jest „W walce z Wujem Samem”. Stefan Sękowski w swojej książce opisuje anarchoindywidualizm w USA w latach 1827 – 1939.

Wolnościowcy w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych mieli różne oblicza. Niektórzy twardo stawiali na wolność jednostki, którzy bronili wręcz anarchoindywidualizmu.

Taki indywidualizm wypływał z korzeni chrześcijaństwa. Byli jednak też anarchiści, którzy zaczęli niezależnie od państwa tworzyć własne struktury parapaństwowe, które doprowadziły do kolektywistycznego indywidualizmu.

A to przerodziło się w amerykańską wersję komunizmu.

Źródło: Tomasz Sommer Extra

REKLAMA