Jakie książki czytać? BLACK FRIDAY w Bibliotece Wolności [VIDEO]

Foto: Tomasz Sommer Extra
REKLAMA

Święto promocji nadchodzi. W ramach Black Friday warto sięgnąć po książki dla przyjaciół wolności.

Amerykański Black Friday na stałe zagościł w polskim kalendarzu. W tym roku święto sklepowych promocji jest nietypowe, bo większość sklepów pozostaje zamknięta.

Czynne są za to sklepy internetowe. Dr Tomasz Sommer zrobił przegląd książek, które w niższych cenach (do 30 proc.) można zakupić w Bibliotece Wolności.

REKLAMA

Dr Sommer w swoim wideo-felietonie polecał nie tylko książki znane i popularnych autorów, ale również te trochę zapomniane, a zawierające bardzo ważne treści. Jedną z pozycji, do której lektury zachęcił dr Sommer jest „Czy można usprawiedliwiać podatki?”.

To książka, która powstała na podstawie rozprawy doktorskiej redaktora naczelnego NCzas.com. Recenzentem był prof. Marcin Król, który niestety odszedł do nas w czwartek 26 listopada.

Kolejną pozycją, którą polecił dr Sommer jest książka red. Marka Skalskiego „Płonące granice”. To książka poświęcona XX-wiecznym konfliktom – np. o Tatry, czy Księstwo Cieszyńskie i Zaolzie.

„Płonące granice” poświęcona jest zarówno konfliktom z okresu II Rzeczpospolitej jak i okresu PRL.

Inną pozycją godną polecenia jest „W walce z Wujem Samem”. Stefan Sękowski w swojej książce opisuje anarchoindywidualizm w USA w latach 1827 – 1939.

Wolnościowcy w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych mieli różne oblicza. Niektórzy twardo stawiali na wolność jednostki, którzy bronili wręcz anarchoindywidualizmu.

Taki indywidualizm wypływał z korzeni chrześcijaństwa. Byli jednak też anarchiści, którzy zaczęli niezależnie od państwa tworzyć własne struktury parapaństwowe, które doprowadziły do kolektywistycznego indywidualizmu.

A to przerodziło się w amerykańską wersję komunizmu.

Źródło: Tomasz Sommer Extra

REKLAMA