Śmierć Maradony. Pracownicy zakładu pogrzebowego zwolnieni za robienie zdjęć z ciałem legendy futbolu

Diego Maradona nie żyje.
Diego Maradona nie żyje. (Zdj. PAP/EPA)

Pracownicy zakładu pogrzebowego, do którego trafiły zwłoki Diego Maradony, zostali zwolnieni za robienie sobie zdjęć z ciałem zmarłego. Rodzina piłkarza zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Miliony fanów piłki nożnej opłakują śmierć Diego Maradony. Zgon Argentyńczyka wstrząsnął całym sportowym światem. Wstrząsnęły nim także informacje z zakładu pogrzebowego.

Jak donosi portal Kryminalki.pl, pracownicy argentyńskiego zakładu pogrzebowego zrobili sobie sesję zdjęciową z ciałem Diego Maradony. Fotografie następnie wyciekły do sieci.

Zdjęcia przedstawiały pracownika oraz inne – na razie niezidentyfikowane osoby – które pozowały do nich przy otwartej trumnie, dotykając ciała zmarłego lub pokazywali „okejkę”.

Zakład pogrzebowy Sepelios Pinier poinformował, że pracownik widoczny na zdjęciach został zwolniony w trybie pilnym. Na tym jednak nie koniec problemów osób ze zdjęć. Rodzina Maradony zapowiedziała bowiem podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom zdjęć.

Niektórzy z komentujących sprawę wskazują jednak, że zrobienie zdjęcia ze zwłokami Maradony, nawet pomimo gestu „kciuka w górę”, nie musi oznaczać chęci znieważenia zwłok. Intencje, jakie kierowały autorami zdjęć wcale nie muszą być złe. Jednak niewątpliwie zrobienie takiego zdjęcia i publikowanie go w sieci było naganne i bezmyślne.

„Warto, jako ciekawostkę, przełożyć powyższe na płaszczyznę polskiego prawa. Pominę doktrynalne dywagacje odnoszące się do ochrony dóbr osobistych osób zmarłych, ale warto wskazać, że pamięć o najbliższej osobie zmarłej jest dobrem osobistym (osoby żyjącej). Rozpowszechnianie zdjęć zwłok członka rodziny może być podstawą do orzeczenia zadośćuczynienia i obowiązku zaprzestania rozpowszechniania takich materiałów (por. Wyrok SA w Łodzi z dnia 8 sierpnia 2013 r., sygn. I ACa 297/13)” – wskazuje Bezprawnik.

Znieważenie zwłok w polskim prawie stanowi przestępstwo w myśl art. 262 §1 Kodeksu karnego. „Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – czytamy.

Źródło: bezprawnik.pl

1 KOMENTARZ

  1. Oglądałem MŚ 1986 jako nastolatek. Bo generalnie nie lubię sportu. Pamiętam, że Argentyna pobiła tych Szwabów dzięki Maradonie. Ale nie róbmy z niego boga.

Comments are closed.