Co drugi uczeń nie chodzi już na religię? Zeświecczenie w Polsce postępuje najszybciej na świecie

Msza Św. Foto: Pixabay
Msza Św. Foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Instytut Pew Research Center opublikował wyniki badania dot. sekularyzacji młodzieży. W Polsce postępuje ona w szokującym tempie.

Młodzi Polacy odwracają się od Kościoła? Na to wskazują wyniki badania instytutu Pew Research Center.

Badania obejmowały okres niemal 10 lat. W Polsce, obok najwyższego współczynnika zdeklarowanych katolików w Europie (87 proc.), jest najwyższe tempo sekularyzacji młodzieży i ludzi młodych (18-39 lat).

– Zachodzi więc całkowite odwrócenie w stosunku do przywiązania do Kościoła osób ze starszego pokolenia (40 lat i więcej). W większych polskich miastach natomiast około 50 procent uczniów szkół podstawowych nie chodzi już na religię – wskazuje Adrian Boguski z portalu Bezprawnik.pl.

Badacze odnotowali też inne ciekawe zjawisko. Polacy stosunkowo częściej chodzą do kościoła niż modlą się samodzielnie.

Dotyczy to zarówno młodych, jak i starszych katolików. Może to oznaczać, że Polacy chodzą do kościoła po prostu w ramach spełnienia obowiązku wobec wspólnoty.

Zbadanie przyczyn sekularyzacji w Polsce postanowił Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na czele projektu stanął dr hab. Konrad Talmont-Kamiński.

Zespół dostał na ten cel 5,5 mln złotych grantu od Narodowego Centrum Nauki. W konkursie Uniwersytet w Białymstoku startował z NORCE Norwegian Research Centre AS.

– Badacze muszą stworzyć teraz komputerowe modele zjawisk społecznych dotyczących wiary. Wykorzystają do tego zebrane już informacje przez PRC czy Europen Values Study i komputer (warty ok. 250 tys. złotych) o dużych możliwościach obliczeniowych ze specjalistycznym oprogramowaniem, który pozwoli na pogłębione badania i stworzenie jeszcze bardziej rozwiniętych symulacji. Wszystko ma doprowadzić do uzyskania szczegółowych danych na temat przyczyn, przebiegu i konsekwencji zeświecczenia społeczeństw – wyjaśnia portal Bezprawnik.pl.

Naukowcy będą zbierać dane od osób anglojęzycznych z całego świata i próby 200 Polaków. Dr hab. Talmont-Kamiński wstępnie ocenił sekularyzację jako efekt wzrostu poczucia bezpieczeństwa egzystencjalnego i utrzymującej się przez dłuższy czas dobrej sytuacji materialnej społeczeństwa.

Niemniej naukowiec przyznaje, że taka teoria nie tłumaczy zasadniczych różnic, które istnieją na przykład w kwestii zadeklarowanej liczby wiernych pomiędzy Czechami a Polską.

Źródło: Bezprawnik

16 KOMENTARZE

 1. to zawsze byl poganski kraj. dlatego tak latwo uwierzyl w wirusa i w panstwo jego wybawce. to jest religia ktorej faszysci potrzebuja, nie bog. poza tym jaki bog jak w kazdej rodzinie rzadzi baba. tak ze juz pierwsze przykazanie olane, nie mowiac o reszcie.

 2. Jakieś bezmozgie głupki muszą użyć super kompiutera żeby dowiedzieć się za prawie 6 mln czemu ludzie opuszczają kościół, ja użyje mózgu i powiem wam jaka jest tego przyczyna za jedyny mln (jeden milion polskich złotych), otóż : ludzie opuszczają kościół ponieważ przestał walczyć ze złem i nie daje pomocy ani oparcia nawet niewierzacym. Lecicie mi „bańkę” za drugą powiem wam jak to naprawić

  • No wisimy, nie ma co. Wszystko to prawda. Nikt od kościoła nie dostał pieniędzy. A to kościół powinien prowadzić domy dla samotnych matek, pomoc bezdomnym i inwalidom. Czy jakiś ksiadz oprócz Roberta z Rancza pomógł biednemu ?

 3. Gdyby można było zrezygnować zaświadczeniem z jakiejkolwiek innej lekcji i do tego politycy i media uprawiali by propagandę, że te lekcje są w jakiś sposób złe, to rodzice pisali by zaświadczenia o rezygnacji z tych lekcji. Może to być matematyka, chemia, fizyka, wszystko. Rodzice by argumentowali, że ich dzieci np nie lubią chemii i zapowiedziały, że nigdy w życiu nie chcą mieć w przyszłości nic z chemią wspólnego. I już pretekst jest.

 4. No cóż, historia pokazuje że kiedy Kościół szedł pod rękę z władzą zamiast z zasadami , to zawsze wierni się przerzedzali. Przypuszczam że, tradycyjnie zresztą, nastąpi wysyp sekt chrześcijańskich.

  • juz nastapil. nie mowi sie o tym, ale wiele ksiezy odeszlo z kosciola i zalozylo sekty. niektorzy nawet nadal sa w kosciele i prowadza sekty. jak mu tam, szatanek?

 5. „Polacy stosunkowo częściej chodzą do kościoła niż modlą się samodzielnie” – tu pies pogrzebany. Wszystko zaczyna się od zaniedbania modlitwy, bo modlitwa buduje relację z Bogiem. Jak nie ma relacji, to nie ma wiary. Reszta, to pochodne.

 6. No tak oczywiście wielcy światowcy europejczycy muszą małpować bo w europie już nie jest modne chodzenie do kościoła . Dopiero jakaś tragedia narodowa i wtedy się łaczymy i w kościołach szukamy wsparcia nic nas historia nie nauczyła. Widocznie tak musi być.

 7. Hierarchowie w dużej części są zddgenerowany i to wykorzystują wrogowie Kościoła. Papież Benedykt XVI przewidział pustoszenie kościołów. Nam potrzebny jest Kościół walki i wiary A nie instytucja charytatywna

Comments are closed.