Maski już obowiązkowe. Opublikowano uchwaloną w październiku ustawę

Policja rozdająca maseczki w miejskiej komunikacji we Wrocławiu. / foto: Policja

Opublikowano uchwaloną w październiku nowelę tzw. ustawy covidowej zakładającą m.in. dodatki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19, a także nakładającą obowiązek noszenia masek.

Część przepisów opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw październikowej nowelizacji weszła w życie w niedzielę. Nowelizację Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 listopada i od tamtej pory nie była ona opublikowana – stało się to w sobotę 28 listopada.

Dodatki dla personelu medycznego

Nowelizacja w pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19.

Zgodnie z nowelą także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do pracy przy epidemii będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w przypadku kwarantanny lub izolacji. Dotyczy to również funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii.

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej

Nowelizacja zakłada ponadto wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Łatwiejsze zatrudnianie lekarzy zza granicy

W nowelizacji są również przepisy dotyczące ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych.

Nowelizacja przewiduje, że do pracy przy COVID-19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo nie zdali egzaminu końcowego.

Dłuższy czas realizacji recept

Wydłużono też okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy.

Zakupy ponad prawem

Nowe przepisy zakładają również, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 – gdy zamawiającym jest samorząd – nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

Maseczki obowiązkowe

Wpisano także w ustawę rozwiązania będące podstawą m.in. do egzekwowania noszenia maseczek, co ma przyczynić się do skutecznego egzekwowania tych restrykcji. Obecnie mandaty były często odrzucane przez sądy.

Wprowadzono także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Źródło: PAP/NCzas

26 KOMENTARZE

  • hitlerek zaciera ręce. goebbels, himmler i inni , tzw.”rasa panów” powstali z grobu. Eksperymenty na podludziach, nienawiść do myślących inaczej, buta i obozy koncentracyjne, nękanie karami i powolna śmierć z głodu dla tych , którzy sprzeciwią się reżimowi oto co gotują dla podludzi, swoich obywateli. Norymberga powtórzy się . Widać ,że niczego się nie nauczyli, wręcz odwrotnie…

 1. Rządzą nami mordercy i złodzieje(rząd, sejm, senat i prezydent). A durni Polacy siedzą i patrzą z rozdziawionymi gębami. Boże, ze musieliśmy dożyć tak haniebnych czasów.

 2. Pusty artykuł bez podstaw. Rzetelne dziennikarstwo polega na podaniu dowodów a nie pisaniu dla samego pisania. Numer dzienniku ustaw i data opublikowania.

 3. Ustawa została już dawno podpisana przez rezydenta, a teraz opublikowana. Tak, powinno być na jej podstawie wydane rozporządzenie, to obecnie ejdyny punkt zaczepienia, ale już nie tak oczywisty jak poprzednio.

  Co do artykułu to zwróciłbym uwagę na inne „nowości”: możliwość poddania zdrowej osoby zabiegom medycznym bez jej zgody i możliwość odebrania przedsiębiorcy pomocy wedle uznania urzędnika (pod pozorem naruszenia „obostrzeń”).

 4. Myślę, że tytuł artykułu nie do końca był przemyślany. Powiedziałbym raczej, że maskom nadano „pozory legalności”, bo z Konstytucją i prawem naturalnym nadal ta pseudo ustawa jest mocno na „bakier”. To byłoby więc dużo bardziej precyzyjne określenie. Wcześniej nawet pozorów nie stwarzano, więc można powiedzieć, że rząd „prawa” i „sprawiedliwości” robi postępy.

 5. Prawnik na youtube wyjaśnia,że maski nie są obowiązkowe – „prostooprawie” i będziecie wiedzieć jak wprowadzane są ustawy i rozporządzenia…

 6. Jeśli się mylę to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu, ale czy nie jest tak, że zapis o obowiązku zakrywania ust i nosa zyskuje moc prawną wyłącznie podczas stanu nadzwyczajnego?(według konstytucji)

 7. Dobra wszystko ładnie pięknie moge nosic maseczke tylko czy ktos pomyslal debatujac nad ta ustawa ze to Panstwo Polskie powinno obywatela zapewnic te maseczki!!!!!!!!

 8. Ustawa jest niezgodna z Art. 38 konstytucji, ktòry mówi o prawie do życia a to wiąże się ze swobodnym oddychaniem..Zakaz swobodnego oddychania to jest pròba morderstwa…Oddychanie przez maskę jest wyjątkowo szkodliwe ponieważ powoduje ogólne niedotlenienie organizmu, spadek odporności i możliwość grzybiczego i gronkowcowego zapalenia płuc.
  Rząd za tą ustawę powinien siedzieć….

Comments are closed.