Konfederacja i Kukiz’15 razem? Winnicki: Paweł Kukiz musi zdefiniować kim chce być

Robert Winnicki. (screen/FB)
Robert Winnicki. (screen/FB)

Nie toczą się żadne rozmowy, podchodzimy do tego z dużą powściągliwością. Zanim w ogóle doszłoby do nich, Paweł Kukiz musiałby zdefiniować, kim chce być i co chce robić na scenie politycznej, ponieważ od 5 lat tego nie uczynił – powiedział jeden z liderów Konfederacji, poseł Robert Winnicki.

W czwartek podczas posiedzenia klubu Koalicji Polskiej Paweł Kukiz i jego posłowie zostali poinformowani, że decyzją Rady Naczelnej PSL zakończono z nimi współpracę, m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu „Kukiz15” i obecnie nazywa się: Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści – wynika z informacji na stronie Sejmu.

Piątka posłów Kukiz’15, czyli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka, Paweł Szramka i Stanisław Żuk mają stworzyć własne koło Kukiz’15, a związana dotychczas z muzykiem Agnieszka Ścigaj ma zostać posłanką niezrzeszoną.

Winnicki, pytany w poniedziałek o ewentualne rozmowy o współpracy jego partii i klubu z posłami Kukiz’15, podkreślił, że w tej sprawie „nie toczą się żadne rozmowy”. „Zanim w ogóle doszłoby do rozmów, o ile w ogóle one miałyby nastąpić, Paweł Kukiz musi zdefiniować, kim chce być, co chce robić na polskiej scenie politycznej, ponieważ od 5 lat tego nie uczynił” – podkreślił Winnicki.

Prezes Ruchu Narodowego oczekiwałby – jak mówił – „zdefiniowania” przez lidera Kukiz’15, „gdzie on się mieści światopoglądowo ze swoją agendą, czy jest to agenda cały czas antypartyjna, czy obecnie partyjna, czy to agenda bardziej konserwatywna i wolnościowa, czy też centrowo-lewicowa”.

„My nie jesteśmy co do tego przekonani. I zanim dojdzie do rozmów, chciałbym, żeby Paweł Kukiz po prostu się określił” – powiedział Winnicki w rozmowie z PAP.

Dopytywany, czy z tego można wnioskować, iż po takim zdefiniowaniu się Kukiza Konfederacja byłaby skłonna zaproponować rozmowy o współpracy programowej, poseł Konfederacji podkreślił: „sformułowanie, że proponujemy rozmowy, byłoby zdecydowanie zbyt daleko idące”. „Rozmów nie ma, a jeśli w ogóle miałyby by być, to najpierw byśmy oczekiwali, żeby Paweł Kukiz się określił, kim chce być na polskiej scenie politycznej, co robić i co realizować” – powtórzył.

Pytany, czy dostrzega atrakcyjne także dla Konfederacji punkty z programu Kukiz’15, Winnicki odparł: „Myślę, że najszybciej moglibyśmy rozmawiać o sądownictwie, ale rzeczywistość polityczna jest dużo bardziej złożona niż wybrane punkty programowe”.

Jak dodał, „zbieżność programowa powinna być jednak dużo dalej idąca”. „Także rozmów nie ma i podchodzimy do tego z dużą powściągliwością” – podsumował Robert Winnicki.

Odnosząc się do pytania, czy bierze pod uwagę możliwość przedterminowe wyborów parlamentarnych, zapewnił, że „Konfederacja jest w każdej chwili gotowa pójść na wybory”. „Natomiast ta decyzja oczywiście nie należy do nas, tylko do (prezesa PiS) Jarosława Kaczyńskiego” – powiedział Winnicki.

Koło Konfederacja zrzesza 11 posłów. Klub poselski musi liczyć co najmniej 15 osób.

Źródło: PAP

12 KOMENTARZE

  • Mój Dobry Tfukonfederato! Robiąc żałosną dywersję też należy pomyśleć. Może poczytać komentarze. Wyciśnij sobie pryszcze i zapamiętaj – zawsze używam formy „pisuary”.
   Miłego dnia!

 1. Kukiz i jego ekipa to zginiłe jajo, zaś ludzie tacy jak Tyszka to zdecydowana rekomendacja by im podziękować. Pojedyńczy posłowie mile widziani, ale bez Tyszki i Kukiza.

 2. ” Paweł Kukiz musiałby zdefiniować, kim chce być i co chce robić na scenie politycznej ”

  Każdy facet powinien do 80-tki urodzin zdefiniować się i zdecydować kim chciałby w życiu zostać.

 3. Kto lepiej realizuje postulaty środowiska wolnościowego – partia, która bierze dotacje a któej liderzy potem biorą po 100k z partyjnego konta, czy facet, który nie bierze dotacji i który swoje roczne uposażenie poselskie przekazał na cele charytatywne?

 4. „Paweł Kukiz musi zdefiniować, kim chce być, co chce robić na polskiej scenie politycznej, ponieważ od 5 lat tego nie uczynił”. Słusznie, ale nawet wtedy zalecałbym DALEKO IDĄCA ostrożność. Kukiz miał swoją szansę współpracy z Konfederacją…

 5. Na koniec do korwinowskiej bany szabrowników dołączy alimenciarz Kijowski i Konfederacja zrobi sojusz z Hołownią. Przecież to banda pasożytów, młodych bezideowych cwaniaczków, którzy patrzą jakby nic nie robić a dużo zarobić. Ostatnio kradną: Uwaga na portfele !!! korwiniści idą!!!.

 6. Jaruny , Stolce etc
  Jeśli korwinisci coś kradną to zmiatać do prokuratury. Tam wasz Zbysio chętnie podejmie wątek ( jeśli jest co podjąć). Jedzie od was pisowskim jękiem na odległość . Lotność umysłu macie na poziomie Matolusza…. a to onuce, a to ukradli a to z Holownia. Rozważcie jeszcze kombinacje ze Spurek , Lempart , sieroty po neosanacyjnych rekonstruktorach…..

Comments are closed.