Kuriozalny błąd posłów w tzw. ustawie covidowej. Przez pomyłkę usunęli kary za łamanie obostrzeń

Sejm Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Sejm Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

W sobotę po prawie miesiącu tkwienia w szufladzie, ustawa covidowa trafiła do Dziennika Ustaw. Dokument zapewnia 100-procentowe dodatki do podstawy wynagrodzenia lekarzom w trakcie walki z epidemią. Jak się okazuje, tego samego dnia opublikowany został też dokument, który „naprawia ten błąd” i rzeczone dodatki większości medykom odbiera. To nie koniec.

Posłowie szybko skorygowali swoją nieświadomą rozrzutność, ale nie zauważyli też prawdziwego błędu jaki pojawił się w opublikowanym dokumencie. Wychwycił go za to adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ, dr Wojciech Górowski, który zauważył, że art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia art. 48a.

Teraz przepis ten wygląda następująco: „przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

Wszystko z pozoru wygląda dobrze, ale inne światło na ww. zapis rzuca treść art. 48a w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Okazuje się, że przepis regulujący tę kwestię już istniał.

Mało tego, był to przepis stanowiący o karach finansowych za niestosowanie się do ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń. Przewidywał kary pieniężne do 30 tys. zł za niestosowanie się do np. do ograniczeń związanych z poruszaniem.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

13 KOMENTARZE

 1. Czego robicie z tego raban ? Przecież to bardzo dobrze dla Narodu. Wreszcie zrobili coś dobrego dla ludzi…więcej takich pomyłek baranów z ul. Wiejskiej…

  • Czy nie dostaniesz mandatu od policji, to nie wiem, tam gdzie czytałem była mowa raczej o karach sanepidu. Przeczytaj ten stary podpunkt w całości i nowa ustawę i będzie wiadomo. Ja jeszcze nie miałem czasu

 2. To w końcu dla nas źle, czy dobrze?
  Tak napisano tę informację, że trudno zrozumieć, o co chodzi. Jest tam jakiś korektor?

 3. @Jakub Wejher
  Mandatu nie dostaniesz o ile go mnie przyjmiesz, do czego zachęcam. Na pewno za to nie dostaniesz kary administracyjnej do 30 tys. zł natychmiast wykonalnej, która była głównym straszakiem reżimu. Powalczyć w sądzie w wydziale wykroczeń i w najgorszym wypadku dostać 1000 zł kary to sama przyjemność ;)

 4. Czemu nikt nie podnosi tego że w aktualnie obowiązującej konstytucji jest napisane
  Art. 39. #
  Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.
  Art. 40. #
  Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.
  Przymus maseczkowy narusza te artykuły

  • Propagujmy to, co napisane zostało, a celnie wyłuskałeś. Natomiast, w tym docelowo stworzonym burdelu prawnym i dezinformacyjnym, trudno dociec kiedy i na jakich warunkach prawda góruje. Jak widać ostatecznymi czasy, prawda zdecydowanie przegrywa…
   Doczytałem, dosłuchałem, że ta cywilizacja, niestety nie spełniła się i została skazana na zagładę. Dotknie to także tych, którzy urządzili Nam ten covidowy cyrk.

  • Oni to mają w d**ie, bo wykonują polecenia globalnych elit, które mają swój plan eksterminacji niewolników i przywrócenia feudalizmu, jak będziecie protestować to was wypałują albo zagazują, albo poleją wodą. Tylko strajk powszechny może to zatrzymać.

Comments are closed.