Masakra rolników dokonana przez Boko Haram w Nigerii

Mieszkańcy stanu Borno w Nigerii Fot. Wikipedia
Mieszkańcy stanu Borno w Nigerii Fot. Wikipedia

Co najmniej 43 rolników zabili bojówkarze islamskiego Boko Haram w północno-wschodniej Nigerii. Atak miał miejsce podczas pierwszych od 2008 roku wyborów lokalnych w stanie Borno.

W sobotę 28 listopada odbywały się tam pierwsze wybory lokalne od początku powstania dżihadystów w 2009 roku. Jeden ze świadków mówił: odnaleźliśmy 43 osoby, wszystkie miały poderżnięte gardła. Szósta poważnie rannych została uratowana.

Atak miał miejsce na polu ryżowym położonym dziesięć kilometrów od Maiduguri, stolicy stanu Borno. W zeszłym miesiącu na tych polach zabito 22. chłopów.

W sumie na sześćdziesięciu robotników rolnych zatrudnionych do zbioru ryżu na farmie czterdziestu trzech zostało zabitych, a sześciu innych rannych. Czas ataku wybrano celowo. Tego dnia wybierano przedstawicieli i radnych regionów 27 okręgów wyborczych stanu Borno.

Wybory te były wielokrotnie odkładane. Przeciw nim był Boko Haram i rywalizująca z nim frakcja Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej (Iswap). W 2014 roku Boko Haram zajęło w tym stanie wiele miejscowości i przejęło nad nimi kontrolę. Obowiązuje tu szariat.

W pięciu okręgach wyborczych położonych na obrzeżach jeziora Czad, obszaru kontrolowanego przez grupę Iswap, mieszkańcy mogli głosować jedynie w mieście Maiguguri, gdzie chroniła ich armia. Od wybuchu konfliktu w 2009 roku swoje domy opuściło w tym regionie 2 miliony ludzi, a w atakach zginęło ponad 36 000 osób.

Źródło: AFP/ France Info

3 KOMENTARZE

  1. Od kiedy to ”szariat” usprawiedliwia podrzynanie gardeł niewinnym ludziom redaktorze?

    Dajże odpowiednie rzeczy słowo, albowiem Bóg przypomni Ci kiedyś Twoje kłamstwa…

Comments are closed.