Szkocja szykuje się do wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa. Referendum w 2021 roku?

Demonstracja niepodległościowa w Szkocji. 100 tys. osób na ulicach. Foto: Pixabay
Demonstracja niepodległościowa w Szkocji. 100 tys. osób na ulicach. Foto: Pixabay

Referendum niepodległościowe w Szkocji może odbyć się już w 2021 roku. Na szybkim rozwodzie z Wielką Brytanią zależy pierwszej minister Nicoli Sturgeon.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że chce aby referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się już 2021 roku. Sturgeon wskazuje, że mogłoby zostać przeprowadzone w pierwszej części kadencji nowego parlamentu.

– Im szybciej Szkocja uzyska władzę niepodległościową, tym lepiej będzie dla nas wszystkich – podkreśliła pierwsza minister.

Przypomnijmy, że poprzednie referendum niepodległościowe Szkocji odbyło się w 2014 roku. Wówczas 44,7 proc. wyborców opowiedziało się za odłączeniem od Wielkiej Brytanii, a 55,3 proc. za pozostaniem częścią Zjednoczonego Królestwa.

Różnica była niewielka. Dziś nastroje sprzyjają opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa.

Antylondyńskim nastrojom sprzyja brexit. Większość Szkotów chciała pozostania w Unii Europejskiej.
Ponadto Szkocja zawzięcie krytykuje politykę antykoronowirusową Borisa Johnsona.

Obecnie Szkocka Partia Narodowa ma większość w lokalnym parlamencie. Sondaże wskazują, że tym razem referendum ma szansę na powodzenie.

– Nadal jesteśmy, podobnie jak inne kraje na całym świecie, w globalnej pandemii. Przed nami wiele niepewności. Myślę, że wszyscy jesteśmy o wiele bardziej pełni nadziei, że koniec pandemii jest bliski – ale nie wiemy jeszcze dokładnie, kiedy to nastąpi, więc moja energia jest na tym skupiona – komentowała swoje plany na najbliższe miesiące Sturgeon.

Przeciwny referendum na wiosnę jest premier Boris Johnson. Niewykluczone, że jeśli Londyn się sprzeciwi referendum, to Szkocję czeka scenariusz kataloński.

Źródło: Sky News / Gazeta.pl

8 KOMENTARZE

  1. Setki lat i wiele pokoleń Brytyjczycy budowali swoją potęgę, a Borys rozwalił UK dokumentnie, praktycznie w jeden rok. Ma tyle w głowie co na głowie. Teraz Niemcy będą hegemonem w Europie i nikt im nie podskoczy.

  2. Szkocja jak się odłączy to będzie dla UNII nowym krajem. A wiec będzie musiała na kolanach błagać, aby ją przyjęto za lat kilka do UNII. A poza tym sama Szkocja nie da rady na siebie zarobić.

  3. Szkoci to bardzo głupi ludzie. Anglicy chyba w końcu zrobią im krzywdę i dadzą wolność.
    Oprócz potwora z Loch Ness to nic tam nie ma a i potwora widuje się tylko po pijaku.

Comments are closed.