
Pożar w stacji nadawczej niedaleko Marsylii na południowym wschodzie Francji pozbawił we wtorek telewizji i radia 3,5 miliona mieszkańców – informuje AFP. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.
Należąca do operatora TDF (Telediffusion de France) stacja Grande Etoile koło Marsylii jest drugim najważniejszym ośrodkiem tego typu we Francji.
Pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w stacji na szczycie masywu Etoile. Żandarmeria poinformowała, że śledczy udali się na miejsce w celu zbadania przyczyn pożaru. W stacji mieści się 148-metrowy maszt nadawczy.
Według kierownictwa TDF nadawanie 25 z 30 kanałów sieci telewizyjnej TNT i 19 stacji radiowych, zwłaszcza kanałów publicznych, zostało przerwane na dużym obszarze w południowo-wschodniej Francji.
problemy ma tez 2,6 miliona użytkowników telefonii komórkowej Bouygues Télécom, Free i SFR.
Na razie nie są znane przyczyny pożaru. We Francji jednak coraz częściej płona obiekty infrastrukturalne. Ekofaszyści podpalają m.in. stacje telefonii komórkowej. W ciągu ostatniego roku doszło do kilkunastu takich pożarów.