Czy francuska policja jest najbrutalniejszą formacją tego typu w Europie?

Akcja pôlicji screen Twitter
REKLAMA

France Info postawiło sobie pytanie, czy francuska policja jest najbrutalniejsza w Europie? Prawda czy fałsz? Jednoznaczna odpowiedź jednak nie padła.

Ostatnio pojawiła się fala filmików z obrazami policyjnej przemocy, co wywołało oburzenie we Francji.

Dodatkowo rozpętała się dyskusja nad ustawą w parlamencie o ochronie wizerunku policjantów, która zabroniłaby publikacji takich filmików i ostro za to karała.

REKLAMA

Dla jednych to ochrona policjantów, którzy bywają zagrożeni w miejscach, gdzie mieszkają. Dla innych zapewnienie policji bezkarności.

Redakcja France info przyznaje, że niektóre rodzaje broni używanej we Francji przez policję są np. w krajach sąsiednich zakazane. Dokonanie jakichkolwiek porównań jest trudne, ponieważ dane w innych krajach są zliczane w inny sposób.

We Francji, jak podaje IGPN (Generalny Inspektorat Policji), podczas akcji policyjnych w 2019 roku zginęło 19 osób, w tym osiem w wyniku ran postrzałowych.

W Niemczech liczba osób zabitych z broni palnej policji w tym samym roku wyniosła 14, przy jednak większej populacji Niemców.

Ogólnie jednak, redakcja twierdzi, że francuska policja nie zabija więcej ludzi, niż jej europejscy sąsiedzi. Jednak od 2018 roku (bunt żółtych kamizelek), około trzydzieści osób odniosło poważne obrażenia w czasie demonstracji. I ta liczba nie ma już sobie równych w Europie Zachodniej.

Szczególnie krytykowane jest tu wyposażenie policji w granaty i wyrzutnie pocisków obronnych (LBD), często zakazaną w innych krajach. France Info zwraca także uwagę na krótkie i niedostateczne szkolenie funkcjonariuszy.

Wydaje się, że przemoc policyjna to jednak wynik interakcji i wzrostu przemocy ogólnej oraz ataków i nienawiści wobec samych funkcjonariuszy.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczba zniewag i ataków na policjantów wzrosła z 39 606 w 2000 r.; do 68 267 w roku 2019, czyli o 74 proc.

Liczba rannych policjantów podwoiła się w ciągu 15 lat. Incydenty takie mają często miejsce podczas zwykłego patrolowania przedmieść i przynoszą po stronie sił bezpieczeństwa więcej strat, niż „zadymy” podczas różnych demonstracji.

Poniżej kilka akcji francuskiej policji:

 

 

REKLAMA