Rząd rżnie głupa! Szczepionki na COVID-19 nie będą darmowe. Sprawdź, ile zapłacisz

Szczepienie oraz premier Mateusz Morawiecki. / foto: Flickr (kolaż)

Szczepionki na COVID-19, wbrew temu co mówi premier Mateusz Morawiecki, nie będą darmowe. Wynika to z jednego prostego faktu – rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy i zwyczajnie „rżnie głupa”, jak mawiał klasyk.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę popołudniu plan zaszczepienia Polaków. Rząd zapiera się i twierdzi, iż szczepienia będą dobrowolne, choć sam minister Adam Niedzielski co chwilę podkreśla, że chce zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków.

Koszt nawet 10 mld złotych

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska kupi 45 milionów dawek szczepionki od firm Pfizer, BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Fakt, że trzeba przyjąć dwie dawki, sugeruje iż szczepionki wystarczy dla nieco ponad 22 milionów osób.

Według rządowych założeń szczepienia pierwszych grup miałyby się rozpocząć na przełomie stycznia i lutego. Premier poinformował też, że szczepionka darmowa, a podczas tej samej konferencji szczerze przyznał, iż koszt zakupu to 5-10 miliardów złotych.

Powiedzieć na jednej konferencji, że szczepionka będzie darmowa i podanie jej ceny to jest jednak nowy, pisowski poziom zakłamywania rzeczywistości – komentuje Radosław Piwowarczyk, redaktor nczas.com.

600 złotych od każdego pracującego Polaka

Jak mówiła Śp. Margaret Thatcher rząd nie ma innych pieniędzy, niż te, które zabierze obywatelom. Za szczepionkę – owe od 5 do 10 mld złotych – zapłacą podatnicy, szczególnie ci ciężko pracujący, którzy płacą najwięcej podatków. Według danych GUS w Polsce w tym roku pracuje nieco ponad 16 milionów osób.

Rzucona górna cena 10mld złotych za szczepionki na COVID-19 oznacza ponad 600 złotych na każdego dorosłego, pracującego obywatela. Tyle kosztuje „darmo” Morawieckiego – dodaje Piwowarczyk (są to wyliczenia oparte o maksymalny koszt szczepionek oraz liczbę 16mln pracujących osób, które za to zapłacą).

Rząd przepłaci za szczepionkę?

Według informacji podanych przez portal „Forbes” szczepionki firm Pfizer oraz BioNTech kosztują w Stanach Zjednoczonych 19,5 dolara za dawkę oraz 39 dolarów za „pacjenta”, a więc za dwie dawki, które trzeba przyjąć w ciągu 21 dni.

Wg kursu dolara z dnia 2 grudnia jest to kwota 72,05 złotego za jedną dawkę. Premier Morawiecki powiedział o zakupie 45 milionów dawek, co jak łatwo policzyć wskazuje na koszt nieco ponad 3 mld złotych (ok, 3,25 mld zł – red.).

Skąd zatem bierze się kwota nawet 10 mld złotych (czyli aż ponad 3 razy wyższej) w wypowiedzi premiera Morawiecki? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie, szczepionka może być co najwyżej bezpłatna – nie darmowa, a więc zapłacimy za nie pośrednio w podatkach, a nie bezpośrednio.

Nie istnieje coś takiego jak darmowa szczepionka – podkreśla Piwowarczyk.

24 KOMENTARZE

 1. Rzad nie przeplacil, tylko ukradl czesc z tego dealu… dlatego taka cena. Chyba nie mysleliscie ze rzad troszczy sie o wasze zdrowie…

 2. NCZAS, proszę nie liczyć pracowników budżetowych!!! Bo ich pensja jest z pieniędzy wypracowanych przez Polaków z prywatnego sektora. Jeśli już chcecie być prawicową redakcją, to dołączcie również takie wyliczenia. Dobrze, że emerytów, rencistów i na zasiłku nie wzięliście pod uwagę.

  • PS. oni nie rżną głupa, większość Polaków nie rozumie, że rząd i UE nie mają pieniędzy. Przemawiają do durni, a ta garstka pojmująca działanie państwa ich nie interesuje, bo to nie ich elektorat. Nie piszę tu o innych lewackich popslsldn, bo ich wyborcy to kolejne ameby.

 3. przygłupom/socjalistom nie żałowałbym nawet 4 szczepionek – ja mogę zapłacić prywatnie ale żeby po tych szczepionkach przygłupy umieraliby…..i za to mogę zapłacić ze swoich

 4. róznica 10 mld to jest własnie ten kolejny przekręt do zrobienia. Pewno poza budżetem kwotę dostanie bank Morgana a poprzez ich dystrybucję beneficjenci 447. Tak więc medialno-polityczny światowy przekręt pandemiczny służy wyłącznie przewałom kosztem społeczeństw. Rząd Morawieckiego robi przekręty finansowe i będzie odpowiedzialny za eksperyment na Polakach. Gdzie jest prokurator ja się pytam. Panie Ziobro będzie pan współodpowiedzialny za przestępstwa. To jest kryminał !

 5. Jeden z dyrektorów czołowej firmy szczepionkowej – Moderna, powiedział, że szczepionka redukuje objawy, ale nie zatrzymuje transmisji infekcji.
  Rządy zamykają ludzi, aby rzekomo spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa (który od ponad pół roku jest wszędzie), ale na siłę chcą rozprzestrzenić wirusa eksperymentalnymi szczepionkami u wszystkich!!??
  Czy na pewno chodzi o wirusa? Przecież on jest od ponad pół roku wszędzie.

 6. Rząd nie rżnie głupa. To są przemyślane, ultracyniczne zagrywki zmierzają?Ce do realizacji swoich planów.

 7. koszt szczepionek to jedno, koszty logistyczne/wymagania odnośnie przechowywania w bardzo niskiej temperaturze/, obsługa medyczna i administracyjna całego procesu, czy środki na szczepionkową agitację, to musi drugie tyle, co koszty zakupu. Skuteczność, a tym bardziej długofalowe skutki szczepień nie sprawdzonymi specyfikami tak naprawdę niewiadome…

 8. Ktoś musiał dostać prowizje za tą reklamę szczepionek. Pinokio przecież lobbuje za szczepionkami a to jakoś trzeba było wynagrodzić.

 9. Żydzi myślą główką,myślą globalnie,dla siebie.Mówią :antysemityzm,a sami reprezentują jako wszędobylscy politycy wspierani ich mediami ,we wszystkich krajach- antynarodowość.Mają wprawę,jako od niedawna posiadający państwo Izrael,bycia kosmopolitami oraz z kompleksu narzucają takie podejście wszystkim.Nie doceniają dorobku innych i chcą mieć wpływ na ich historię i religię.Te wszystkie firmy szczepionkowo-covidowe mają panów odpowiedniej narodowości,tej samej,która dzierży banki.

 10. Może niech p. Braun z mównicy zażąda, by szczepionki były odpłatne 100% dla zaszczepianego i niech chętni kupują osobiście w internecie z dostawą kurierem z USA.

 11. Pytanie do Ministra . Jeżeli są darmowe to proszę żeby minister wskazał osoby lub firmy , które są sponsorami tych szczepień. Wiem że to nie odkrywcze. Ale pytanie zaskakujące. pozdrawiam.

 12. Należy skonstatować, wbrew rozpowszechnianemu mniemaniu dla serduszek kapuścianych, że sformułowanie o RŻNIĘCIU GŁUPA oznacza de facto rżnięcie serduszek kapuścianych, a nie u d a w a n i e głupka – albowiem gdyby było inaczej, niż ja to przedstawiam, to serduszka kapuściane rżnęłyby innych, a nie same by byłyby rżnięte!

 13. No tak polskojęzyczny rząd ma gest. Jak kupuje respiratory to za 3-5 razy drożej. A do tego większą część nie odbierze. No bo chcą ochronić nas od respiratorów które jednak najcześciej nie ratują życia a wręcz przeciwnie. Jak kupuje maseczki to takie które nie chce reszta świata, żeby nie zmarnowały się dbają o ekologię.
  A teraz kupią za nasze pieniądze szczepionkę za wielokrotność niż to co zapłaci usa no co w końcu trzeba pokazać na co ich stać!

Comments are closed.