Trudne rozmowy IPN-ów Polski i Ukrainy

Memoriał w Hucie Pieniackiej Fot. Wikipedia
REKLAMA

Prezes IPN Jarosław Szarek spotka się dziś w Warszawie z szefem ukraińskiego IPN Antonem Drobowyczem. Wśród tematów rozmów ma być m.in. sprawa poszukiwań na Ukrainie pochówków polskich ofiar z okresu II wojny światowej.

Drobowycz przyjeżdża na zaproszenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Towarzyszy mu delegacja Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Pod koniec października Instytut przedstawił 29-punktowe stanowisko w sprawie współpracy polsko-ukraińskiej w kontekście ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa. IPN informował, że zablokowano jego prace.

REKLAMA

Była to odpowiedź polskiego IPN na wcześniejsze oświadczenie ukraińskiego IPN dotyczące współpracy polsko-ukraińskiej, które polska strona oceniła krytycznie.

Polski IPN stwierdził, że „obecnie spośród trzynastu sformułowanych we wrześniu 2019 r. przez stronę polską wniosków o zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych, po dopełnieniu formalności w 8 przypadkach, jedynie w dwóch z nich strona ukraińska wydała zgodę”.

Chodzi tu tylko o dwa miejsca pochówku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Lwowa we wrześniu 1939 r.

Anton Drobowycz jest szefem ukraińskiego IPN od grudnia 2019 r. Zastąpił na tym stanowisku jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej Wołodymyra Wiatrowycza. Był krytykowany za relatywizowanie ludobójczego charakteru ukraińskich zbrodni.

Sprawę ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa poruszyli jesienią tego roku prezydenci Polski i Ukrainy. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali 12 października br. w Kijowie deklarację. Podkreślili w niej potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX w.

Źródło: PAP

REKLAMA