Zmiany demograficzne spowodowały, że kanadyjski Quebec przestaje być frankofoński. Angielskojęzyczny też nie…

Likwidacja lekcji religii w Quebecu. W zamian będzie m.in. edukacja seksualna. Foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Foto: Pixabay
REKLAMA

Ze względu na zmiany demograficzne związane z imigracją, w Montrealu jest już więcej osób, których językiem ojczystym nie jest ani angielski ani francuski. Czy francuski i angielski znikną z czasem jako języki urzędowe Quebecu?

W ostatnich dniach w tej kanadyjskiej prowincji wybuchła debata o sytuacji jej francuskojęzycznych mieszkańców. 28 listopada setki manifestowały nawet w ​​Montrealu.

Demograf Marc Termote stwierdza, że używanie języka francuskiego „przeżywa wyraźny spadek”. W 2016 roku szacowano, że już tylko 49,6% mieszkańców Montrealu podaje francuski jako język ojczysty. Było to znacznie poniżej średniej dla całej prowincji, gdzie za frankofonów uważało się 78% mieszkańców.

REKLAMA

W Montrealu sytuacja zmieniła się za sprawą imigracji. Mieszka tu obecnie więcej ludzi, dla których językiem ojczystym nie jest angielski, ani francuski. Lokalne władze Quebecu mają „plan działań w obronie języka francuskiego”, ale to niemal pływanie pod prąd.

Kanadyjczycy są dalecy od jednomyślności. Deputowana Liberałów Emmanuella Lambropoulos zakwestionowała dane o upadku języka francuskiego w Quebecu, z tym, że stwierdziła to na Twitterze po… angielsku. Zresztą szybko za to przeprosiła.

Politolog Frédéric Bérard mówi, że dane z OQLF (urzędu ds. języka francuskiego) wskazują, że 94% mieszkańców prowincji Quebec jest nadal w stanie prowadzić rozmowę po francusku. Jego zdaniem powodów do paniki nie ma, bo liczy te są dość stabilne.

W przyszłym roku zostanie przedstawiona reforma Ustawy o językach urzędowych w Kanadzie. Obecna pochodzi z 1969 r. i ustanawia francuski i angielski jako języki urzędowe kraju. Zobowiązuje wszystkie instytucje federalne do świadczenia usług w języku angielskim lub francuskim, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Imigranci i polityczna poprawność federalnego rządu powoli jednak zadeklarowaną dwujęzyczność Kanady kwestionują.

Źródło: Courier International/ VA

REKLAMA