Muzeum d’Orsay w Paryżu zmieni nazwę? Propozycja uczczenia zmarłego prezydenta

Muzeum d'Orsay Fot. Twitter RAchida Dati
Muzeum d'Orsay Fot. Twitter RAchida Dati
REKLAMA

Szefowa regionu paryskiego Valerie Pécresse i mer VII dzielnicy Paryża Rachida Dati proponują zmianę nazwy Musée d’Orsay na imię zmarłego prezydenta Valéry’ego Giscarda d’Estainga. Propozycję zgłosiły na Twitterze i przypomniały, że Musée d’Orsay narodziło się dzięki zmarłemu w wieku 94 lat prezydentowi.

Rzeczywiście większość francuskich prezydentów ma we francuskiej stolicy swoje emblematyczne miejsca. Jest lotnisko i rondo im. Karola de Gaulle’a, jest Centrum Pompidou, czy Biblioteka Mitteranda.

Politycy centroprawicowych Republikanów wskazali więc na znane muzeum. To pierwszy zgłoszony pomysł tego typu. Rzeczywiście VGE w październiku 1977 roku zatwierdził przebudowę starego dworca paryskiego na muzeum.

REKLAMA

Są jednak możliwe i inne lokalizacje. Rządzący przez 7 lat od 1974 roku Valéry Giscard d’Estaing zainicjował też budowę Cité des Sciences.

Musée d’Orsay mieści się w VII dzielnicy, gdzie rządzi właśnie mer Rachida Dati. Jej pomysł nadania mu nazwy zmarłego prezydenta, natychmiast wsparła też przewidnicząca regionu Ile de France i koleżanka partyjna Valérie Pécresse i przypomniała: „Valéry Giscard d’Estaing przekształcił dworzec d’Orsay w jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, ku chwale naszych impresjonistów”.

Zbiory muzeum d’Orsay zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918. Są to na ogół dzieła młodsze od zbiorów w Luwrze, a starsze od wystaw w Centre Georges Pompidou. Rocznie muzeum odwiedza ok. 4 miliony zwiedzających.

Budynek muzeum pełnił przez 39 lat, od wystawy światowej w 1900 roku funkcję dworca kolejowego. Z powodu elektryfikacji kolei długość pociągów znacznie się zwiększyła i nie mieściły się one już na tej stacji. Dworzec zamknięto.

Pełnił później funkcje teatru, domu aukcyjnego, a nawet pojawiły się pomysły jego wyburzenia. W 1978 roku wpisano go jednak na listę zabytków. Za prezydentury VGE postanowiono uczyni c z niego muzeum sztuki XIX wieku. Przecięcia wstęgi dokonał jednak już prezydent François Mitterrand pod koniec 1986 roku.

Źródło: Le Figaro

REKLAMA