Maski dalej nielegalne? Prawnicy: „Nakazy nie mogą być skutecznie egzekwowane na drodze sądowej”

Policja i mandaty za brak maseczki.
Policja próbuje wypisać kolejny nielegalny mandat. (Fot. YouTube/screen)
REKLAMA

Czy mandaty za brak zakrycia ust i nosa są obecnie legalne? Zmieniono ustawę, jednak niektórzy prawnicy wskazują na wątpliwości. – Decyzje, zatem czy będzie Państwo przyjmowali mandaty za nie zasłanianie ust i nosa pozostawiamy Państwu – czytamy na Facebooku Kancelarii Lega Artis.

– Jak wynika ze znowelizowanej ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń z mocą od dnia 29.11.2020 roku, opublikowana w (Dz. U. Poz. 2112) regulacja zasłaniania ust i nosa następuję zgodnie dodanym zapisem do art. 46b) punkt: 13) – czytamy na Facebooku Kancelarii.

Przytoczono także rzeczony zapis z ustawy: Art. 46b. W rozporządzeniu, o którym mowa w art. 46a, można ustanowić:
13) nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.

REKLAMA

Kancelaria wskazuje również, że „zgodnie z treścią artykuł 31 ust. 3 Konstytucji, który mówi o tym, że ograniczenia wolności obywatelskich mogą być ustanawiane tylko w ustawie„. – Rozporządzenia wydane na podstawie ustawy, które mają uregulować powszechny obowiązek stonowania nakazów nie są jednak ustawą i według nas ten zapis jest sprzeczny z powyżej powołanym artykułem 31 Konstytucji – podkreślają prawnicy.

– Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP ograniczenia z korzystania z konstytucyjnych praw i wolności mogą być ustawianie wyłącznie w ustawie a nie w jak obecnie, iż ustawa nakazuje jakiś obowiązek, ale regulacja tego obowiązku następuje w rozporządzeniu i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie – dodano.

Zdaniem prawników dla wprowadzenia obecnie obowiązujących ograniczeń, trzeba ogłosić jeden ze stanów nadzwyczajnych, stan wyjątkowy lub klęski żywiołowej. Mimo zaistnienia przesłanek dla tej decyzji, nie nastąpiło to i wprowadzono jedynie stan epidemii.

– Obecny stan prawny według nas oznacza, iż nakazy nie mogą być skutecznie egzekwowane na drodze sądowej, zaś osobom, które doznały uszczerbku na skutek wymuszenia określonego zachowania na podstawie obowiązujących przepisów przysługują roszczenie odszkodowawcze – dodają prawnicy.

– Decyzje, zatem czy będzie Państwo przyjmowali mandaty za nie zasłanianie ust i nosa czy tez zgromadzenia pozostawiamy Państwu – czytamy na profilu Kancelarii Lega Artis.

#maseczki #COVID #zgromadzenia #ustawamaseczkowa #wigilia

Czy przyjmować Mandat z art. 116 kodeksu wykroczeń?
Takie…

Opublikowany przez Kancelaria LEGA ARTIS Sobota, 5 grudnia 2020

REKLAMA