Firma Nike się doigrała. „Walczyli” z rasizmem w Japonii, doczekali się bojkotu

Screen reklamy Nike

W dwuminutowej reklamie Nike występują trzy sportsmenki. Są narażone na nękanie rasistowskie w szkole. Sport daje im ochronę. W Japonii uznano jednak, że reklama atakuje wartości tego kraju.

Słynna marka zaprezentowała klip reklamowy 28 listopada. W niecały tydzień wideo obejrzano ponad 10 milionów razy na YouTube i prawie 17 milionów razy na Twitterze.

Japończycy podeszli jednak do treści reklamy krytycznie i wzywają do bojkotu marki.

Jedna ze scen przedstawia młodą dziewczynę w tradycyjnym koreańskim stroju, na którą gapią się jak na dziwoląga inni uczniowie w szkole.

Inna, nastoletnia dziewczyna-Mulatka przeżywa podobne problemy ze strony kolegów Japończyków. Poczucie „obcości” pozwala im pokonać dopiero sport i piłka nożna.

Reklama odwołuje się do stereotypu Japończyków – szowinistów i ksenofobów. Stąd i niezbyt przychylne reakcje jej odbiorców. Firma „Nike” broniła się w CNN, gdzie wystąpił rzecznik jej japońskiej spółki zależnej.

Stwierdził, że „celem tego filmiku jest sport kreujący zmiany dokonywane przez młodych”. Dodał, że „dyskryminacja jest problemem globalnym i istnieje na całym świecie”.

Firma uważa, że „świadectwa tych prawdziwych sportowców pobudzają do bardziej otwartego działania i mówienia o molestowaniu i dyskryminacji”.

Taka ideologia zaprzęgania sportu w służbę „postępu” nie wszystkim się spodobała.

Źródło: VA

15 KOMENTARZE

  1. Gonić, gonić gonić firmy tego typu, które w imię sobie znanych celów rozbijają wspólnoty narodowe swoją działalnością poza handlową. Ja bym z Polski pogonił Ikeę

  2. „dyskryminacja jest problemem globalnym i istnieje na całym świecie” – to prawda! W USA przy takich samych osiągnięciach (np. w nauce) biały ma 7,5x mniejsze od murzyna szanse dostać się na medycynę a Azjata 20x mniejsze szanse od murzyna dostać się na medycynę! Dlatego w USA już wręcza się łapówki by operował chirurg Azjata… :-)))))))))))

Comments are closed.