Polska w podatkowym piekle. A najgorsze dopiero przed nami

Jak to teraz spłacić? Foto: flickr/ PAP

W międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD Polska zajęła trzecie miejsce… od końca. Gorzej od naszego systemu podatkowego oceniono tylko te w Chile i we Włoszech. od nowego roku wchodzą nowe podatki więc prawdopodobnie w 2021 roku będziemy pierwsi od końca.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r.

W tym roku odbyła się szósta edycja konkurencyjności systemów podatkowych. Ranking przygotowali analitycy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska zajęła 34 miejsce wśród 36 państw.

Najlepiej oceniono system podatkowy w Estonii, druga jest Łotwa, a trzecia Nowa Zelandia. Na dalszych miejscach uplasowały się kolejno: Szwajcaria, Luksemburg, Litwa, Szwecja, Czechy, Australia i Słowacja.

Polski system podatkowy

Największymi problemami polskiego systemu podatkowego, według autorów raportu, są nie tyle same stawki, co skomplikowane rozwiązania, z licznymi preferencjami i wyjątkami.

– Polska wypada źle zwłaszcza w kategoriach dotyczących skomplikowania systemu podatkowego oraz licznych wyjątków (skomplikowania oraz liczby wyjątków i preferencji przy podatku od konsumpcji, czyli VAT, czy skomplikowania podatku od dochodów osobistych, czyli PIT i ZUS). Liczne wyjątki i preferencje mają konsekwencje dwojakiego rodzaju – wskazuje Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W efekcie skomplikowany system podatkowy w Polsce jest czasochłonny i uciążliwy dla podatników. Natomiast duże różnice w opodatkowaniu sprawiają, że przedsiębiorcy zamiast na tworzeniu towarów i usług, które będą chcieli kupić konsumenci, skupiają się na szukaniu preferencji podatkowych.

Co ciekawe, nominalna wysokość CIT czy PIT i ZUS jest w rankingu oceniana jako jedna z najbardziej konkurencyjnych w OECD. Niemniej zasady amortyzacji czy podwójne opodatkowanie dywidend sprawiają, że faktyczne opodatkowanie zysków wypłacanych przez przedsiębiorstwa jest znacznie mniej konkurencyjne, niż wynikałoby to z nominalnych stawek.

W świetle wyników rankingu polityka rządu, polegająca na tworzeniu kolejnych wyjątków i preferencji (mały CIT, IP Box, estoński CIT dla wybranych, zwolnienie młodych z PIT), tylko jeszcze bardziej komplikuje i tak już nieprzyjazny dla podatników system. Jednocześnie obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. w żaden sposób nie jest odpowiedzią na największy problem, jakim jest skomplikowanie całego systemu – wskazuje FOR.

Nasz kraj najlepiej wypada w kategorii podatków od osób prawnych (9. miejsce), a najgorzej w podatkach konsumpcyjnych (ostatnie miejsce). Polsce przyznano 46.6 punktów w skali ogólnej, co dało 34. miejsce na 36 państw.

„Milion nowych, niskich, ale wysokich też podatków, nowe pliki kontrolne, śledzenie gotówki, miliony formularzy i… udało się. Jesteśmy przedostatni w Europie. Brawo Kaczyński i Morawiecki” – skomentował ranking red. Tomasz Sommer.

Niestety rok 2021 zapowiada się jeszcze gorzej.

16 KOMENTARZE

 1. czyli to ranking przekreciarstwa i lapowkarstwa, niezle oecd! w chile jest jak w polsce wiec cos w tym jest. tylko vat 22% a nie 23.

  • Raczej rządów terrorystycznych, które niczym nie różnią się od okresu feudalizmu i praktyki zbliżone do niewolnictwa! Taka cicha legalizacja niewolnictwa Polaków! Na cóż ci rządzący się w kraju Polaków tak pilnie potrzebują coraz więcej i więcej kasy? Dla różnych „gości”, których Polacy nie chcą a muszą utrzymywać jak pasożyta? Na co i dla kogo są przeznaczane pieniądze Polaków, bo dla Polaka nigdy nie ma!

   • sorry nie zgadzam sie bo wiem co ludzie w polsce mysla i jak glosuja. oni chca tego co jest. odmawiasz niewolnikom prawa do niewoli? korwin chcial zmusic ludzi do wolnosci w swoim manifescie. tak sie nie robi. niewolnik ma prawo do swoich przekonan. wolnych ludzi jest pol promila populacji. mutanci.

 2. Wolę mieć wiele „preferencyjnych wyjątków” od podatków i być w „podatkowym piekle”, niż nie móc z nich skorzystać i być w „podatkowym niebie”. Autor tego artykułu wspina się na wyżyny manipulacji, nieobiektywności i demagogii.

  • „wolisz”, wiec przyznajesz ze jest, albo powinna byc wolna wola. wiec dlaczego nie masz wolnej woli w decydowaniu ILE podatku i NA CO zaplacisz?

 3. Nalezy jeszcze powiedziec o interpretacjach. Ze jest dobrze, a za rok wszystko zle. Zycze sukcesow w tym polskim gownie.

  • lepiej, jak nie korzystasz z ulgi, a moglbys, to i tak jestes podejrzany, bo dlaczego nie korzystasz? (spotkalo mnie). nie ma niewinnych!

 4. Zglaszam obywatelska inicjatywe, aby trzem tenorom obecnej polityki w polskich miastach wystawiac pomniki z laweczkami dla przechodniow, na ktorych beda mogli usiasc i powspominac: Jak to dobrze bylo za komuny.

  • bylo i bedzie, wraca nowe. albo cytujac klasyka – „jak wiele musialo sie zmienic zeby nic sie nie zmienilo”. no ale wszystko ponizej 45 roku zycia kija wie o prl. circle of life. albo, kolejny cytat „tnij frajera” („cut the sucker”). na koncu cos bardzo bardzo starego, bo rotschild – „every day another sucker is born into this world” (nie dajcie sie zwiesc innym zrodlom lub formom tego powiedzenia).

 5. A kto glosowal na obecne wladze? Wysmiewacie sie z JKM, ze mial tylko 4 czy 5%. A to przeciez oznacza, ze jest was tam, jelopy, 95-96%. No moze mniej bo 10% to zlodzieje pzpr-sld, a drugie 10% to rozne teczowe zboki. A reszta? Widzicie jak sie wam robi chlew w obejsciu i rozmnaza robactwo, ale nie chcecie posprzatac. No to macie brudne gacie.

  • I to jest święta racja.
   Jednak obowiązkiem ludzi świadomych jest niesienie wiedzy pozostałym. Dlatego trzeba wszędzie i przy każdej okazji uświadamiać i informować tych, co sami tego pojąć nie mogą. I mieć nadzieję, że przynajmniej część to zrozumie. Bo inaczej będziemy mieli do końca życia wyrzuty sumienia, że nic nie robiliśmy, gdy na naszych oczach Polska upadała.

Comments are closed.