Eksperyment szwedzki. Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie są zapełnione niemal w 100 proc.

Bar w Sztokholmie. Mimo epidemii zabawa w Szwecji trwa w najlepsze. Zdjęcie: Stella Pictures/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Bar w Sztokholmie. Mimo epidemii zabawa w Szwecji trwa w najlepsze. Zdjęcie: Stella Pictures/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca

Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie z powodu dużej liczby pacjentów z Covid-19 są zapełnione niemal w 100 proc. W środę dostępnych było jedynie 8 na 159 łóżek z respiratorami. Władze regionu zwróciły się do rządu o pomoc.

W Sztokholmie i okolicach na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest obecnie 83 chorych z Covid-19, liczba pacjentów stale rośnie. „Ostatnio krzywa zajętych miejsc w szpitalach utrzymywała się na stałym poziomie i sądziliśmy, że to początek trendu spadkowego. Niestety jest wręcz przeciwnie, mamy rozwój sytuacji, jaki jest nie do zaakceptowania” – stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor ds. opieki zdrowotnej regionu Sztokholm Bjoern Eriksson.

Władze regionu Sztokholm zwróciły się do podlegającemu rządowi Zarządowi ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) z prośbą o pomoc w zwiększeniu liczby personelu medycznego. W tym tygodniu do stolicy Szwecji przyjechała grupa lekarzy i pielęgniarek z mniej dotkniętego epidemią regionu Blekinge.

Region Sztokholm wiosną w związku z szybkim wzrostem liczby pacjentów z Covid-19 wraz z wojskiem wybudował tymczasowy szpital w halach targowych Aelvsjoe. W rzeczywistości nigdy nie został on wykorzystany, a w czerwcu zdecydowano o jego likwidacji. Problemem był brak odpowiedniego personelu. Obecnie hale wykorzystywane są przez pocztę szwedzką PostNord jako mobilny punkt odbioru paczek dla osób zmotoryzowanych.

W środę w Szwecji odnotowano 96 zgonów w związku z Covid-19, łączna liczba ofiar śmiertelnych to 7296. W ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 7061, do 304 793.

W całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywa 261 pacjentów z Covid-19, to o siedmiu chorych więcej od wczoraj.

Władze Szwecji w porównaniu z innymi krajami późno zdecydowały się na wprowadzenie restrykcji. Najpierw od połowy października poszczególne regiony zaczęły zaostrzać zalecenia, np. apelując o rezygnację z zakupów w centrach handlowych. Dopiero pod koniec listopada rząd ustanowił limit uczestników zgromadzeń publicznych do 8 osób oraz zakazał serwowania alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 22. Od poniedziałku wprowadzono zdalne nauczanie w szkołach średnich.

W Szwecji wciąż nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa w miejscach publicznych.

19 KOMENTARZE

 1. To trzeba stworzyć nowe i tyle, a życie ma się toczyć dalej pełną parą, a Najwyższy Czas powinien się podniecać zupełnie innymi tematami i nie brać udziału w komunistycznej propagandzie

 2. wszyscy klamia o szwecji, nikt nie spojrzy na worldometer zeby sie przekonac ze to wszystko klamstwa. pap klamie, wszyscy powtarzaja.

  • Przez ostatnie dni w Szwecji po dwadzieścia parę zgonów dziennie. Nawet jak to przemnożyć przez ~ 3,5 (proporcja ludności Szwecji do Polski) – to nie wyjdzie setka dziennie! A w Polsce po 500 zgonów dziennie! Niedługo przegonimy Szwecję w zgonach covidowych na 1 mln mieszkańców! A tam podobno wiosną dobijano starszych ludzi mieszankami: Midanium-Haloperidol-Opiat.

 3. Co ma znaczyć stwierdzenie: „… wciąż nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa…”? Obowiązywać może jedynie nakaz lub zakaz. Zalecenia nie obowiązują, tylko zalecają.

 4. Jesli nawet wszystkie lozka sa zajete,to jest to cos tak normalnego,jak puszczenie baka. Cale dziesieciolecia ludzie chorowali mniej,oczekujajac wylegu chorob,ktore beda sie szybciej rozpylac,teraz jak do tego doszlo,topanika w oczach tych,ktorzy powinni dzialac. Wniosek taki,ze lekarze to najwieksze lenie,powinni przeprowadzac 2 x w roku rozne symulacje i obciezenia oddzialow na maxa.

 5. Dziwnie sie obserwuje takie informacje bedac na miejscu. Nic sie tu specjalnego nie dzieje, zycie w zasadzie toczy sie jak zwykle.. Jak wspomnieli przedmowcy ktos chyba bezmyslnie przepisuje informacje z pap. Pozdrawiam ze Sztokholmu.

 6. W Norwegii też poza autobusami nikt w maseczkach nie chodzi i życie toczy się normalnie,
  Jedyne ograniczenie to kwarantanna po przyjeździe do kraju,, maseczki w komunikacji publicznej są zalecane a nie obowiązkowe i tyle

 7. Może określcie linię programową na tym portalu, to co jest wyznacznikiem ideału kowidowego: zamordyzm Pinokia (maskarada 120%, wyszczepienie wszystkiego co się rusza, segregacja sanitarna…)?

 8. Droga redakcjo! Ktoś tu pieprzy: za Worldometer -środa 19, wtorek i poniedziałek u źródła 8 i 4 !!! Więc???!!! jakie do cholery 96?! A POdPISujecie wiadomość : ‚przez redakcję NCZ’

 9. NCzas zatrudniliście jakiegoś propagandzistę z The Onet, czy przedrukowaliście artykuł z Der Interia, żeby zapchać dziurę? Przecież tego się czytać nie da

Comments are closed.