PiS prężył muskuły, a Korwin-Mikke mówił, jak będzie: „Zdradzę tajemnicę państwową: premier tego weta nie zastosuje, z całą pewnością”

Janusz Korwin-Mikke.
Janusz Korwin-Mikke. (Fot. PAP)

„Zdradzę tajemnicę państwową: premier tego weta nie zastosuje, z całą pewnością” – wieszczył z mównicy sejmowej poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Po kilkunastu dniach okazało się, że miał rację.

Było prężenie muskułów, były piękne słowa, machanie szabelką, była nawet specjalna uchwała autorstwa PiS w Sejmie wspierająca działania premiera Mateusza Morawieckiego w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Wszystko to jak krew w piach.

„Polska i Węgry przyjęły projekt budżetu UE, oczekują teraz jego dalszego zatwierdzenia przez Holandię i inne sceptycznie nastawione państwa unijne” – podała agencja Reutera.

Polski rząd poszedł na kompromis z Unią Europejską. Niedługo później potwierdził to prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Pradze.

Jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości. Praca nad nim trwa, to porozumienie jest efektem bardzo wytężonych wysiłków strony polskiej, węgierskiej, ale też i prezydencji niemieckiej – oświadczył.

Korwin-Mikke mówił, jak będzie

Dokładnie taki scenariusz przewidział Janusz Korwin-Mikke. 19 listopada, podczas czytania poselskiego projektu uchwały wspierającej działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w UE, z mównicy sejmowej mówił następująco:

„Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Tutaj słyszymy, że z Unii mówią nam o praworządności. Praworządność to myśmy mieli czasami w Polsce, z Unii idzie nam leworządność, czyli przestrzeganie reguł opartych na wartościach lewicowych. Natomiast PiS nie chce mieć ani praworządności, ani leworządności, tylko po prostu robić, co chce, nie oglądając się na żadne przepisy, i to jest ta różnica.

Co do weta to chciałem zauważyć, że po to jest prawo weta, żeby je czasami stosować, więc nie ma się co dziwić. I ma rację czcigodny Kosiniak-Kamysz, mówiąc, że groźba weta jest ważniejsza niż zastosowanie weta. Tylko oczywiście opozycja lewicowa, przekonując wszystkich, że premier Morawiecki to weto zastosuje, wzmacnia jego pozycję – bo będą się bali w tej Unii, że to zastosuje. Ale zdradzę tajemnicę państwową: on tego nie zastosuje, z całą pewnością. Młodzi ludzie o tym nie wiedzą… My nie wierzymy, że weto zostanie zastosowane. Mogę się założyć o dość duże sumy. Dlaczego? Dlatego że przy okrągłym stole, właściwie w Magdalence, została zawarta taka umowa, że raz rządzimy my, raz wy, raz my, raz wy, a niezależnie od tego wchodzimy do Unii i budujemy eurosocjalizm.

Po co PiS to robi? Tylko po to, żeby udawać, że się opiera Unii, i dzięki temu dostać elektorat. A jak przyjdzie co do czego, to niczego nie zawetuje. Przypominam, co było już podnoszone wielokrotnie, że ta decyzja została podjęta już w lipcu. W tej chwili weto niczego już nie zmieni. To jest tylko i wyłącznie, powtarzam, po to, żeby elektorat PiS-u myślał, że tu jest ten dobry policjant, a tam jest ten zły policjant, z tej lewicy, i chce nas tutaj sprzedać. Tak że powtarzam jeszcze raz, nie wierzymy w to, że to nastąpi.

Natomiast jako ostatnią rzecz podniosę to, że wszyscy tu wierzą w te duże pieniądze z Unii. Jest taki mit na lewicy, że pieniądze dają nam szczęście i potęgę. To ja się pytam: Jeżeli dzisiaj – tutaj padł taki głos z tych ław – jesteśmy połączeni w czterech wielkich kryzysach, to dlaczego ten kryzys nie jest w Chinach, które nie dostały ani centa z Unii, tylko w kraju, który dostał ogromne pieniądze z Unii?

A teraz mówię do strony, która nazywa się prawą, a prawą nie jest. Wierzycie, że Unia chce nam zrobić źle, że Niemcy chcą nam robić źle.

To teraz pomyślcie, dlaczego Niemcy dają nam duże pieniądze, bo to Niemcy dają te pieniądze. Pomyślcie: Jeżeli Niemcy są naszym wrogiem, to dlaczego dają nam pieniądze? Dziękuję za uwagę”.

21 KOMENTARZE

 1. …”Na kompromis ws. unijnego budżetu nie godzi się jeden z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – informowała wcześniej rozgłośnia RMF FM.”…
  czy to znaczy że Ziobro pójdzie śladem Ardanowskiego, rezygnując z ministrowania ale pozostając w koalicji, czy ma dość kwitów na sitwę kaczyńskiego by bezpiecznie odejść z koalicji ?…

 2. Choćby nie wiem jak był mądry i przewidujący to dla większości oszołom bo tak Boni Go nazwał i poszło w eter – ale w demokracji większość jest głu..a

 3. Magik z Człuchowa wysiada przy JKM. Ani chybi Prorok. Może by tak JKM rozpoznał ilu żydów i chachłów przebrano w mundury polskich policjantów i dlaczego tfukonfederacja akceptuje proceder pałowania Polaków przez banderowców?

 4. JKM czyta Ściosa?
  „Jeśli pamiętać,że wszelkie „projekty” Gowina(w tym dotyczące budżetu UE),to głos lokatora Pałacu,trzeba przyjąć,że sprawa została już przesądzona.
  Ponieważ realnym decydentem jest środowisko zbliżone do Kanc.Prez.obecna”burza w szklance wody”zakończy się „dobrym kompromisem”.”
  Aleksander Ścios, 6 gru 2020

 5. Po co PiS to robi? Tylko po to, żeby udawać, że się opiera Unii, i dzięki temu dostać elektorat

  Tak im rośnie ten elektorat ze aż spada
  Korwin nie bredź

  • PiS odgrywa swoja rolę przed światem (polski elektorat się nie liczy, i tak zagłosuje na okrągły stół, obojętnie na kogo odda głos). Trzeba pokazać, że się jest „prawicą”, tak jak KO pokazuje, że jest „centrum”, a lewica, że jest lewicą. Tak jak za Stalina, gdzie w Polsce była wielopartyjność: „opozycyjne” SD, „umiarkowane” ZSL i „postępowa” PZPR. W ten sposób można bardzo wiele ugrać i zabezpieczyć się na wypadek czegoś nieprzewidywalnego w USA lub UE.

 6. Mitteleuropa (klania się Stanisław Micgalkiewicz) oto dlaczego Niemcy „dają” nam pieniądze.
  Gdyby JKM pracował w jakiejś niemieckiej fimie w Polsce to zobaczyłby jak to „dawają” (inna sprawa ,że to czystej wody socjalizm/nazizm(?)).
  A na budowie polskiej (!) ambasady w Berlinie kto zarobi, jak myślicie?

Comments are closed.