Kuskus na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Kuskus Fot. ilustr. Wikipedia
REKLAMA

Takie przynajmniej jest życzenie czterech krajów Maghrebu (Algierii, Maroka, Mauretanii i Tunezji). W tych państwach to danie uważane jest za część narodowych kuchni. Dlatego kraje te przygotowały odpowiednią dokumentację dla Unesco.

Pierwsze ślady pojawienia się kuskusu, czyli kaszy podawanej z warzywami, różnymi rodzajami mięs, przyprawami i oliwą pochodzą z III wieku przed Chrystusem. Odnaleziono je w krajach Maghrebu. W Europie kuskus był już dobrze znany w wieku XVI, chociaż w okupowanej Hiszpanii znacznie wcześniej.

Według MAP, marokańskiej agencji prasowej, ta kandydatura kuskusu na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO będzie prezentowana oficjalnie pomiędzy 14 a 19 grudnia. Sesja UNESCO będzie się odbywała z powodu pandemii w trybie online. To jednak praktycznie ostatni krok przed wpisaniem dania do rejestru.

REKLAMA

Drogę kuskusu na Listę opóźniły znacznie animozje i długie miesiące negocjacji dyplomatycznych pomiędzy czterema państwami. W 2016 roku Algieria wywołała gniew sąsiadów, ogłaszając, że chce rozpocząć proces uznania kuskusu przez Unesco samodzielnie.

Pozostałe trzy kraje uznały to za kradzież ich narodowego dania. Obecna finalizacja procesu to wynik negocjacji prowadzonych przez ekspertów pomiędzy czterema państwami Maghrebu.

Źródło: Ouest France

REKLAMA