To nie żart. Koncern tytoniowy też pracuje nad szczepionką na Coivid-19

Papierosy.
Papierosy - zdj. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Koncern tytoniowy BAT rozpoczyna testy swojej szczepionki na koronawirusa na bazie liści tytoniowych. Brzmi dość ciekawie…

Chodzi jednak o firmę biotechnologiczną Kentucky BioProcessing (KBP), spółkę zależną brytyjskiego koncernu BAT. 15 grudnia firma ogłosiła rozpoczęcie pierwszych testów szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej metodą z wykorzystaniem tytoniu.

Laboratorium przygotowuje się do przeprowadzenia badań klinicznych pierwszej fazy z kilkoma ochotnikami. Zezwolenie na badania wydała Amerykańska Agencja Leków (FDA).

Droga do zbadania skuteczności szczepionki jest jeszcze daleka. Wyniki testów KBP spodziewane są nie wcześniej, niż w połowie 2021 roku. Pozostaje ona dość daleko w peletonie ścigających się o skuteczną szczepionkę firm. Oryginalność tego środka polega jednak na użyciu tytoniu. Podobno jego właściwości mają wiele zalet, w tym tworzenia wydajniejszej i szybszej produkcji przeciwciał.

W przypadku KBP taka technika umożliwiałaby nie tylko szybsze wytwarzanie szczepionki, ale i jej stabilność w temperaturze pokojowej. Podobna technologia jest używana przez tą firmę w opracowaniu szczepionki na grypę.

W czasie pierwszej fali pandemii ukazywało się sporo informacji o tym, że tytoń łagodzi skutki koronawirusa. Prowadzono tu nawet badania w Chinach i we Francji. Dla wyklinanej przez lekarzy i niszczonej podatkami branży tytoniowej, odkrycie zbawiennych skutków tytoniu w lecznictwie, byłoby czymś w rodzaju koła ratunkowego.

Gdyby tytoń pomógł, z opakowań trzeba by  ściągnąć niektóre ostrzeżenia. Koncern BAT to producent m.in. popularnych marek Lucky Strike i Dunhill. Trzeba mieć nadzieję, że nie chodzi tu tylko o pewien chwyt marketingowy.

Źródło: Le Figaro/ AFP

3 KOMENTARZE

  1. Pfizer dał przyład , że wyprodukować można szybko nic nie warty produkt, a wręcz szkodliwy, a politycy przyjęli rolę lobbystów i napędzają prywatnej firmie przymusowych klientów. Jak z tego nie skorzystać i nie podczepić się pod tak zyskowny interes, który będzie kręcił się po wieczność z lobbingiem i PR polityków, niczym perpetuum mobile. PPP – Partnerstwo Publiczno-Prywatne i wszystko jasne.

Comments are closed.