W Izraelu do szczepień namawiają ważni rabini

Wiekowy rabin Chaim Kanievsky Fot. Wikipedia

Trzech prominentnych rabinów zaleca już szczepienia swoim społecznościom. Władze Izraela obawiają się tymczasem, że będą miały problemy z przekonaniem do szczepień ludności kraju.

Z poparciem akcji wystąpili rabini Chaim Kanievsky, Gershon Edelstein oraz Shalom Cohen. Wcześniej rabini zwrócili się o poradę i rekomendację do rabina Abrahama Elimelecha Firera, szefa znanej organizacji charytatywnej Ezra LeMarpeh.

15 grudnia wydali opinię pozytywną, zalecając swoim wiernym, że „każdy, kto ma możliwość zaszczepienia się, musi to zrobić.” Firer zalecił jedynie, by alergicy konsultowali się z lekarzami przed szczepieniem i ostrzegł przed szczepieniem dzieci poniżej 16 roku życia, ponieważ nie przeprowadzono badań na tej części populacji. .

Utra-ortodoksi to grupa, która kwestionowała już zalecenia rządu i łamała przepisy sanitarne. Poparcie rabinów dla szczepień jest więc cenne. Kanievsky ma 92 lata i przeszedł koronawirusa. Razem z Edelsteinem są przywódcami litewskiego nurtu ultraortodoksów, spoza ruchu chasydzkiego. Cohen jest duchowym przewodnikiem społeczności sefardyjskiej.

Do końca nie wiadomo jakie stanowisko zajmą rabini chasydzcy. Przedstawiciele służby zdrowia prowadzą z głównymi ultra-ortodoksyjnymi rabinami rozmowy. Izrael już otrzymuje szczepionki firmy Pfizer. Niedawno pojawiły się np. anonimowe plakaty w dzielnicach zamieszkałych przez ortodoksów, które wzywały do bojkotu szczepionek.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że ​​kampania szczepień przeciwko Covid-19 rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a szczepienia ludności mogą się zacząć od 23 grudnia. Sondaże w Izraelu wykazywały, że od 50 do 70% Izraelitów jest podejrzliwych wobec szczepionki i obawia się, że szybkość prac mogła tu wpłynąć na jej niezawodność.

Źródło: Times of Israel

9 KOMENTARZE

  1. Połowa „izraelitów” w izraelu rozmawia po rusku (to ich konwojowała z ruskiej granicy na Okęcie żydowska firma ochroniarska Grom z esbekiem petelickim na czele), wielu po polsku. Czytają oni komentarze Kaszubskiego Stolema i kładą lachę na tych dziadków leśnych.
    Będzie zdecydowany opór, zwłaszcza weteranów z Afganistanu.

    • Opór będzie z pewnością. Ale wśród Izraelitów nieżydowskiego pochodzenia. Reszta jest wychowana w przekonaniu że co dobre dla diaspory jest dobre dla nich. A kto kręci diasporą? Ano rabini.

  2. Nie przebadano też ludzi biorących stale różne leki i wielu innych grup. Prezes Pfizera Albert Bourla przedwczoraj pytany o to, czy sam się zaszczepi, odpowiedział, że nie – „żeby wystarczyło dla bardziej potrzebujących”.

  3. No patrz pan. „Izrael otrzymuje” a Polska musi kupić. A rabini jak zostali przekonani? Przecież namawianie za darmo to żaden zysk.

    • gdyby ten zyd Anders nie uciekl do Izraela swiat wygladalby inaczej. smaczku dodaje fakt ze uciekl przez Iran. wiec niech sie araby nie rzucaja. przylozyli reke. albo noge. egal.

Comments are closed.