Matury w czasie pandemii. Usunięto egzaminy ustne i część zagadnień. Za rok dadzą kolorowanki?

matury w dobie koronawirusa.
Gorzów Wielkopolski, 08.06.2020. Koronawirus w Polsce. Uczniowie I LO im T. Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego, 8 bm. (amb) PAP/Lech Muszyński
REKLAMA

Tegoroczne matury i egzaminy ósmoklasisty poprzedziła nauka zdalna. Z tej okazji rządzący stwierdzili, że egzaminy powinny być śmiesznie łatwe. Państwowa edukacja po raz kolejny pokazuje na jakim jest poziomie.

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa.

Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

REKLAMA

Zmian będzie o wiele więcej. Jeśli Rokrocznie będzie szło to w tę stronę, to może już niedługo na maturze będą kolorowanki, a komisja będzie oceniać, czy uczeń nie wyjechał kredką za linię…

Wśród przykładowych zmian można wymienić:

W przypadku egzaminu ósmoklasisty:

  1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,
  2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

W przypadku egzaminu maturalnego:

  1. z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
  2. z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

 

Pandemia i nauczanie zdalne były dobrą okazją do przetestowania wolnościowych rozwiązań w szkolnictwie.

Zamiast tego postawiono jednak na nauczanie zdalne, często prowadzone przez nauczycieli, którzy pierwszy raz w życiu obsługiwali komputer.

Teraz ci młodzi ludzie, tak przygotowani, wybiorą się na studia…

Źródło: PAP, Polsat News

REKLAMA