Wojska azerskie w Karabachu Fot. screen VA

Kilka organizacji humanitarnych zwróciło uwagę na filmy, na których widać, że wojska Azerbejdżanu miały ścinać swoim przeciwnikom głowy. Amnesty International przeanalizowała 22 nagrania wideo przedstawiające egzekucje.

Na jednym z filmów widać, że mężczyźni w mundurach armii azerbejdżańskiej odcinają głowę ludzką od ciała ułożonego na martwym zwierzęciu. Horror w najczystszej postaci.

Od listopada odkryto kilkaset nagrań wideo przedstawiających pierwsze egzekucje z konfliktu w Górskim Karabachu. „The Guardian” zidentyfikował np. dwie ofiary, Ormian-cywilów w wieku 82 i 69 lat. Podobno ścięto im głowę za odmowę opuszczenia wiosek.

22 filmy przeanalizowała Amnesty International. Dwa filmy „pokazują pozasądowe egzekucje przez ścięcie głów dokonywane przez azerbejdżańskich żołnierzy”. Jeden z filmów przedstawia też azerbejdżańskiego strażnika granicznego, z poderżniętym gardłem.

Michalkiewicz. The Movie

W czasie konfliktu dochodziło do dekapitacji i innych ciężkich zbrodni. Artak Beglaryan, mediator ds. sytuacji w Górskim Karabachu skrytykował bezczynność społeczności międzynarodowej: „kraje zachodnie milczały i nie podjęły praktycznie żadnych kroków”.

Siranush Sahakyan, prawniczka zajmująca się prawami człowieka, poinformowała, że ​​złoży pozew w związku z 75 egzekucjami armeńskich żołnierzy i cywilów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W 35 przypadkach ma potwierdzenia na zbrodni na wideo.

Źródło: Valeurs