[AKTUALIZACJA] Już ponad 3 tys. osób w USA ma „zdarzenia wpływające na zdrowie” po szczepionce na Covid-19

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Szczepionka na Covid-19 podawana jest w stanach od niespełna tygodnia, a osoby, które doznały „zdarzeń wpływających na zdrowie” są już liczone w tysiącach. Kilka z nich doznało ciężkich efektów ubocznych.

To oficjalne dane z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Na stronie cdc.gov zamieszczono dokument, według którego już u 3150 osób zaobserwowano zdarzenia wpływające na zdrowie po przyjęciu szczepionki.

Mimo, iż informacja ta została szybko podłapana przez strony tzw. „antyszczepionkowców”, to nie ma ona nic wspólnego z teoriami spiskowymi etc.

To po prostu dane, które oficjalnie podaje amerykański rząd. Brak wyodrębnienia zgonów może zaś wynikać po prostu z tego, że ich nie ma.

Szczepionka jest dostępna w stanach dopiero kilka dni, natomiast w sumie zaszczepiono ponad 112 tysięcy osób.

Z danymi można zapoznać się TUTAJ.

Prezentacja CDC pt. “Anaphylaxis Following m-RNA COVID-19 Vaccine Receipt” poświęcona jest reakcjom anafilaktycznym i innym zdarzeniom po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19.

Informacje, o których piszemy znajdują się na szóstym slajdzie, w tabelce pt. „V-Safe Active Surveillance for COVID-19 Vaccines”.

Informacje tam zawarte pozyskano w okresie od 14 do 18 grudnia dzięki aplikacji V-safe.

Korzystając z aplikacji użytkownicy mogą zgłaszać negatywne efekty uboczne i zdarzenia niepożądane po szczepieniu.

W dokumencie znajduje się m.in. kategoria Health Impact Events (definicja Health Impact Events zawartej w dolnej części szóstego slajdu: niezdolność do wykonywania normalnych codziennych czynności, niezdolność do pracy, stan wymagający opieki lekarza lub pracownika służby zdrowia”).

Health Impact Events w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to „zdarzenia wpływające na zdrowie”.

Gwoli ścisłości warto podać kontekst. Nie wiadomo, jak długo rzeczona niezdolność „do wykonywania normalnych codziennych czynności, niezdolność do pracy, stan wymagający opieki lekarza lub pracownika służby zdrowia” trwała, ponieważ – jak podaje portal demagog.org.pl – „aplikacja pyta użytkownika, czy doświadcza właśnie bóli głowy lub bóli mięśni oraz ciała po szczepieniu. Następnie pojawia się zapytanie o to, czy wskazane zdarzenia zdrowotne uniemożliwiły zwykłe codzienne funkcjonowanie w dniu zgłoszenia

Efekty uboczne, o których mowa to m.in.: ból i obrzęk, a także objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, zmęczenie oraz ból głowy. Mianem zdarzeń „ciężkich” (oryg. w przentacji „severe”) CDC określiła sześć przypadków.

Wszystkie te informacje dostępne są w dokumencie pochodzącym z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Definicje wszystkich stanów są zgodne z tymi podanymi przez badaczy.

Źródło: cdc.gov

94 KOMENTARZE

  • Smutne to ale prawdziwe, ludzie umierają na proste choroby, zamknięta służba zdrowia, popełniają samobójstwa, a szczepionki dołożą ofiar, trwałych kalek.

  • Piszecie najpierw ze powiklan ma 3150, a pozniej ze zaszczepionych zostalo 112 tys osob i ze 0,02% z nich ma powiklania. To w koncu ile?

  • Tam NIE są raportowane POWIKŁANIA, tym bardziej NIE CIĘŻKIE, tylko zdarzenia medyczne. Zdarzenia medyczne raportuje się wszystkie, m.in. gorączkę, reakcje alergiczne, a nawet złamanie nogi w drodze do domu czy ból zęba.
   Ile wy badań/raportów klinicznych czytaliście, specjaliści od siedmiu boleści?

 1. Co za bzdurny szum robicie? Organizm na kazdy antygen moze zareagowac nadwrazliwoscia, jest to zupelnie normalne, aczkolwiek dosyc rzadkie zjawisko. Identyczne reakcje sa w wszystkich lekach, uzadleniu owada czy nawet zjedzeniu jakies potrawy….. cd..

 2. Cd.. Czasem sa to pozne typy nadwrazliwosci, ale bardzo rzadko rowniez dochodzi do wstrzasu anafilaktycznego czy obrzeku quinckego. W warunkach ambulatoryjnych czy szpitalnych zwykle dosyc latwe do opanowania, codzinniennosc kazdego lekarza. Nie bijcie piany, bo na ma nad czym.

 3. Co za bzdura. Debile na NC uwierza w te bzdury i jeszcze beda je udostepniach na Social. Wezcie sobie poczytajcie co to znaczy Health Impact Events. Jest apka V-SAFE w ktorej mozna zglaszac HCI. Co to oznacza? Ile ludzi mialo Serious Health Conditions? Powinni was wszystkich pozamykac w Tworkach…

  • Szkoda gadać… Powinni takim kreatywnie tłumaczącym źródła „dziennikarzom” z automatu odbierać prawo do wykonywania zawodu. Nawet nazwiskiem im jest wstyd się pod tymi wypocinami podpisać. Ale cóż, w Polsce mamy teraz takie standardy dziennikarskie, jakie mamy.

  • Obyś miał racje i ten eksperymet sie udał szkoda ze na niewinnych a nie na politykach i farmacji oraz prof ktorzy za marketing kase wzieli

 4. Nie ma to jak się idiota dorwie do danych i robi szum. Dziennikarzyno, jesteś obrazą dla swojego zawodu bo rzetelność tego artykułu jest zerowa. Może trzeba się było skonsultować z jakimś fachowcem, który wytłumaczyłby o co w tych statystykach chodzi a nie interpretować kiepską znajomość angielskiego pod swoje tezy.

 5. Nie dość, że badania dotyczą UK a nie USA, to jeszcze uczulonych jest tylko 2,8% wszystkich szczepionych. Siejecie ferment oszołomy.

 6. 3% osób, które nie mogą pracować, bo dostały bólu głowy, dostały biegunki albo się porzygały… ludzie, to jest bardzo, bardzo niska wartość! aż zaskakuje tak niski wskaźnik…

  co do zgonów, to ich pewnie nie ma (do tamtego dnia), bo podali wyraźnie, że było 6 przypadków ciężkich (strona 7: „confirmed 6 anaphylaxis cases”), które zostały opanowane, a 6 na 112,807 szczepień to jest 0,005% (statystycznie 0.00005
  czyli około 1 osoba na 50 tysięcy)

 7. ‚Unable to perform normal daily activities, unable to work, required care from doctor or health care professional’ – znaczy pewnie tyle, że dzień po szczepieniu osoba czuje się fatalnie – gorączka, ból mięśni i zmęczeni, ale UWAGA dzień później już tych objawów nie ma. Wy sugerujecie, że to jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Głupki.

  • Zastanawia mnie skąd Pan wie że na drugi dzień te powikłania znikają, wymyślił sobie Pan czy ma Pan i formacje których nie pa w tym PDFie?

  • Ktoś… gorączka, ból mięśni i zmęczenie wymagają opieki lekarskiej? Uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz pracę? Rozumiem w takim razie, że należysz do osób które mając 36,7 lecą do lekarza żeby im dał L4

 8. No tak.
  Zarzućmy autorowi artykułu nieścisłości, po czym nazwiemy różne powikłania stanami podgrypowymi. A jak wyliczymy odsetek tych najcięższych, to przywalimy je statystykami śmiertelności na covid „z powietrza”…

  • Wpisz w wyszukiwarkę „who mortality covid” albo skorzystaj z bazy Pubmed, na pewno umisz. Jest wiele opracowań.
   A powikłania są opisane w ChPL poszczególnych produktów leczniczych (głównie reakcje alerg., dreszcze, bóle głowy, stawów, gorączka). Dużo cięższe są dla aspiryny.

   • Tak z ciekawości ile osób w przeciągu 3-4 dni po zażyciu aspiryny (oczywiście w normalnych dawkach i bez przewlekłego stosowania) dostaje powikłań wymagających opieki lekarskiej? 1 na mln?

    • 1. Zgodnie z metaanalizą badań RCT (McQuaid KR, Laine L. Am J Med. 2006 Aug) stosowanie aspiryny w porównaniu z placebo skutkowało zwiększeniem ryzyka: dużego krwawienia o 71%, dużego krwawienia z przewodu pokarmowego o 107%, krwawienia wewnątrzczaszkowego o 65%.

    • Jest jeszcze kilkadziesiąt innych możliwych zdarzeń niepożądanych (ZN) aspiryny (patrz pełne ChPL), w tym napady astmy, zaburzenia płodności, niewydolność nerek i wstrząs anafilaktyczny. Częstość występowania ZN waha się w zależności od źródła i regionu w zakresie ok. 1-8%.

    • 2. A teraz kontrpytanie, również niesugerujące żadnej odpowiedzi…

     Ilu antyszczepionkowców-specjalistów amatorów powinno wybrać się do biblioteki, wypożyczyć podręcznik akademicki z mikrobiologii i ocenić swoje rzeczywiste kompetencje w temacie? Stu na stu?

 9. Absolutnie fake news.

  To łagodne reakcje. Nie ma mowy o ciężkich przypadkach, skutki uboczne mają słabe lub umiarkowane natężenie, to kłamstwa.

Comments are closed.