[AKTUALIZACJA] Już ponad 3 tys. osób w USA ma „zdarzenia wpływające na zdrowie” po szczepionce na Covid-19

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
REKLAMA

Szczepionka na Covid-19 podawana jest w stanach od niespełna tygodnia, a osoby, które doznały „zdarzeń wpływających na zdrowie” są już liczone w tysiącach. Kilka z nich doznało ciężkich efektów ubocznych.

To oficjalne dane z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Na stronie cdc.gov zamieszczono dokument, według którego już u 3150 osób zaobserwowano zdarzenia wpływające na zdrowie po przyjęciu szczepionki.

Mimo, iż informacja ta została szybko podłapana przez strony tzw. „antyszczepionkowców”, to nie ma ona nic wspólnego z teoriami spiskowymi etc.

REKLAMA

To po prostu dane, które oficjalnie podaje amerykański rząd. Brak wyodrębnienia zgonów może zaś wynikać po prostu z tego, że ich nie ma.

Szczepionka jest dostępna w stanach dopiero kilka dni, natomiast w sumie zaszczepiono ponad 112 tysięcy osób.

Z danymi można zapoznać się TUTAJ.

Prezentacja CDC pt. “Anaphylaxis Following m-RNA COVID-19 Vaccine Receipt” poświęcona jest reakcjom anafilaktycznym i innym zdarzeniom po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19.

Informacje, o których piszemy znajdują się na szóstym slajdzie, w tabelce pt. „V-Safe Active Surveillance for COVID-19 Vaccines”.

Informacje tam zawarte pozyskano w okresie od 14 do 18 grudnia dzięki aplikacji V-safe.

Korzystając z aplikacji użytkownicy mogą zgłaszać negatywne efekty uboczne i zdarzenia niepożądane po szczepieniu.

W dokumencie znajduje się m.in. kategoria Health Impact Events (definicja Health Impact Events zawartej w dolnej części szóstego slajdu: niezdolność do wykonywania normalnych codziennych czynności, niezdolność do pracy, stan wymagający opieki lekarza lub pracownika służby zdrowia”).

Health Impact Events w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to „zdarzenia wpływające na zdrowie”.

Gwoli ścisłości warto podać kontekst. Nie wiadomo, jak długo rzeczona niezdolność „do wykonywania normalnych codziennych czynności, niezdolność do pracy, stan wymagający opieki lekarza lub pracownika służby zdrowia” trwała, ponieważ – jak podaje portal demagog.org.pl – „aplikacja pyta użytkownika, czy doświadcza właśnie bóli głowy lub bóli mięśni oraz ciała po szczepieniu. Następnie pojawia się zapytanie o to, czy wskazane zdarzenia zdrowotne uniemożliwiły zwykłe codzienne funkcjonowanie w dniu zgłoszenia

Efekty uboczne, o których mowa to m.in.: ból i obrzęk, a także objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, zmęczenie oraz ból głowy. Mianem zdarzeń „ciężkich” (oryg. w przentacji „severe”) CDC określiła sześć przypadków.

Wszystkie te informacje dostępne są w dokumencie pochodzącym z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Definicje wszystkich stanów są zgodne z tymi podanymi przez badaczy.

Źródło: cdc.gov

REKLAMA