500 rodzin dotkniętych pandemią żąda od państwa 100 milionów euro odszkodowania. A kiedy w Polsce?

Widok na Bergamo.
Widok na Bergamo. (Fot. Wassim Chouak/Unsplash)

Precedensowa spraw szykuje się w Italii. 500 włoskich rodzin, których bliskich dotknęła śmiertelnie choroba wywołana wirusem Covid-19, złożyło cywilny pozew zbiorowy przeciw swojemu państwu. Żądają 100 milionów euro.

Oskarżają rząd o poważne zaniedbania w zarządzaniu kryzysem. Sprawę pilotuje stowarzyszenie krewnych ofiar pandemii „Noi denunceremo” (będziemy potępiać).

Skarga cywilna dotyczy m.in. premiera Giuseppe Conte, ministra zdrowia Roberto Speranzy i prezydenta regionu Lombardia (najbardziej dotknięty pandemią region włoski) Attilio Fontany.

Powodzi żądają ukarania władzy i 100 milionów euro odszkodowania od państwa włoskiego. Wcześniej pojawiło się około 300 podobnych skarg do prokuratury (najwięcej w Bzrgamo) w procedurze karnej. Tym razem chodzi o wniosek cywilny.

Prokuratura prowadzi kilka odrębnych dochodzeń. Skargi dotyczą np. wprowadzania z opóźnieniem procedur. Chodzi o „poważne zaniedbania regionalnych władz Lombardii i rządu centralnego”. Pozew krytykuje między innymi brak aktualizacji krajowego planu antypandemicznego, czy tworzenia tzw. „czerwonych stref” zakażeń.

Źródło: AFP

5 KOMENTARZE

  1. Co to za durne pytanie w tytule? Przecież te odszkodowania ludzie chcą nie za to że zniszczono im życie, zamknięto firmy albo utrudniano dostęp do służby zdrowia tylko dlatego że rząd wprowadzał zbyt łagodne restrykcje albo zbyt późno więc chcą tym nam je bardziej dokręcić zmusić rządy to jeszcze dokładniejszych restrykcji

  2. skoro panstwo przyznalo ze byla pandemia, to mozna argumentowac ze nic w tym celu nie zrobilo zeby ja zahamowac. bo to co zrobilo nic nie dalo. ma to sens. trudniej byloby im udowodnic ze byla pandemia jakby panstwo nie oglosilo ze jest pandemia, skoro nie ma wirusa, pandemia jest nie do udowodnienia. ale panstwo przyznalo ze jest wirus. no to brnijmy dalej w nonsens.

  3. jak tu z takimi ludźmi można mówić o wolności a cóż dopiero budować wolny świat
    gdy sami niewolnicy skarżą nadzorców niewolników
    że łańcuchy były za cienkie i za długie

Comments are closed.