Szok w Hiszpanii! Maroko upomniało się o afrykańskie enklawy Ceutę i Melillę

Hiszpańska Ceuta Fot. Wikipedia

Premier Maroka Saâdeddine El Othmani stwierdził, że „przyjdzie czas, by zająć się sprawą Sebty i Melilli”. Ceuta i Melilla to kwestia otwarta – powiedział marokański premier w wywiadzie dla „Asharq News” i dodał, że są tak samo marokańskie jak Sahara Zachodnia.

To stwierdzenie nie podobało się hiszpańskiemu rządowi, który zażądał wyjaśnień. Ambasador Królestwa Maroka został wezwany do MSZ w Madrycie. Sekretarz stanu Cristina Gallach poprosiła ambasadora Maroka Karimę Benyaicha o wyjaśnienia.

Według komunikatu prasowego MSZ, Gallach dała ambasadorowi do zrozumienia, że Hiszpania wymaga od partnerów poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej kraju.

Szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya podkreśliła, że ​​te dwa miasta, pozostałości dawnych terytoriów afrykańskich, są kontrolowane przez Hiszpanię od XVI i XVII wieku.

W tle tego konfliktu jest sprawa tzw. Sahary Zachodniej. To dawna kolonia hiszpańska, kontrolowana obecnie przez Maroko, ale z aspiracjami niepodległościowymi (Front Polisario), wspieranymi przez Algierię. Sprawa Ceuty i Melilli zawsze powraca w przypadku napięć na linii Rabat-Madryt.

Źródło: Bladi.net

5 KOMENTARZE

  1. mi tam akurat nie szkoda lewackiej Hiszpanie, przynajmniej Arabowie pokażą feministkom, że nie wolno z nimi fikać

  2. Brawo dla rządu Maroko!
    Tak walczy się o terytoria utracone na rzecz kolonizatorów.
    Oby w Polsce powstał taki rząd, który odbiłby niepodległość spod buta eurofederastów z brukseli.

  3. @czytelnik. Maroko nigdy nie utraciło tych terytoriów, bo kiedy tam pojawili się Hiszpanie, to nie było Maroka. Nie mają żadnych praw do tych dwóch miast

    • Rozumiem, że nie popierasz ukraińskich roszczeń wobec Krymu, bo nigdy tam Ukraińców nie było a nawet za ukraińskiej okupacji za mówienie tam po ukraińsku można było dostać w zęby? :-)))))))))))))))

Comments are closed.