Kolejna odsłona wyboru RPO. Tym razem PiS oficjalnie zgłosił swojego kanadydata

Piotr Wawrzyk. Foto: PAP
Piotr Wawrzyk. Foto: PAP
REKLAMA

Kandydatura Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich została już formalnie zgłoszona w Sejmie – poinformowała rzecznik PiS Anita Czerwińska. – To wybitny fachowiec z bogatym dorobkiem naukowym w kwestii praw człowieka, mamy nadzieję, że zostanie wybrany na to stanowisko – dodała. O ponownym złożeniu kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na to stanowisko poinformowała także rzecznik Lewicy Anna Maria Żukowska. Jeszcze dzisiaj swojego kandydata ma ogłosić także PSL.

Na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin do 29 grudnia na ponowne zgłaszanie kandydatów na RPO.

Kandydatem PiS na RPO jest poseł tej partii, obecny wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Rzeczniczka PiS poinformowała w poniedziałek, że „wniosek w tej sprawie został już formalnie złożony w Sejmie”.

REKLAMA

– Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, zgłosiliśmy kandydaturę Piotra Wawrzyka, który spełnia wszystkie kryteria i wymogi. To wybitny fachowiec, który odznacza się szczególną wrażliwością, ma bogaty dorobek naukowy w kwestii praw człowieka oraz doświadczenie. W naszej ocenie jest bardzo dobrym kandydatem i mamy nadzieję, że zostanie wybrany na stanowisko RPO – zaznaczyła Czerwińska.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, współpracownica Adama Bodnara. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparł jednak PiS.

Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała w poniedziałek, że Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę mec. Rudzińskiej-Bluszcz na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale – zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na co ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Źródła: PAP/nczas.com

REKLAMA